אלצהיימר – מיתוסים והפרכתם

 

אלצהיימר – מיתוסים והפרכתם

כמו למחלות רבות, גם לאלצהיימר קשורים מיתוסים רבים, אשר בדרך כלל אינם נכונים. אם חליתם באלצהיימר, או חוששים מכך שחליתם, יש מספר דברים שחשוב שתדעו.

1. איבוד זיכרון הוא חלק טבעי מתהליך ההזדקנות

נכון ולא נכון. בעבר, אנשים האמינו כי איבוד זיכרון הוא דבר נורמלי שקורה במהלך ההזדקנות, ואפילו התייחסו לאלצהיימר כהידרדרות המקושרת לזקנה. כיום, משייכים מומחים איבוד זיכרון חמור למחלות כאלצהיימר ודמנציה.

האם הזיכרון מידרדר באופן מסוים עם הגיל? זו עדיין שאלה שאין עליה תשובה. מבוגרים רבים מרגישים שזיכרונם מתקהה עם הגיל, אך אין לכך עדיין ביסוס מדעי.

2. מחלת האלצהיימר אינה קטלנית

לא נכון. חולים באלצהיימר לא שורדים. המחלה הורסת את תאי המוח וגורמת לשינויים בזיכרון, להתנהגות בלתי יציבה ובלתי צפוייה, ולאיבוד התפקודים הגופניים. המחלה נוטלת לאט לאט את אישיותו של החולה, את יכולתו לתקשר עם אחרים, לחשוב, לאכול, לדבר, ללכת ולמצוא את דרכו לביתו. לכן, חשוב מאוד לגלות את המחלה בשלביה המוקדמים.

3. רק אנשים מבוגרים יכולים לחלות באלצהיימר

לא נכון. מחלת האלצהיימר יכולה לפגוע גם באנשים בגילאי 30, 40 ו-50. 200,000 חולים, מתוך 5.3 מיליון חולים בארה"ב בשנת 2009, הינם מתחת לגיל 65.

4. שתייה מפחית או בישול בסירי אלומיניום יכולים לגרום לאלצהיימר

לא נכון. בשנות ה-60 וה-70, אלומיניום נחשד כגורם לאלצהיימר. אנשים פחדו להשתמש בסירים ומחבתות העשויים מאלומיניום, לשתות מפחיות משקה ולהשתמש בדאודורנט. מאז, מחקרים לא הצליחו להוכיח קשר בין אלומיניום לאלצהיימר. כיום, מומחים חוקרים גורמים אחרים למחלה.

5. אספרטיים גורם לאיבוד זיכרון

לא נכון. הממתיק המלאכותי, הקיים לרוב במשקאות דיאטטיים, אושר לשימוש על ידי ה FDA (המינהל האמריקאי למאכלים ותרופות) במאכלים ובמשקאות בשנת 1996. מאז, החלו לצוץ תהיות לגבי ההשפעות של אספרטיים על הבריאות שלנו.

על פי ה FDA, נכון לשנת 2006, לא הוצגו שום ראיות מדעיות שיובילו לביטול השימוש בחומר. המינהל טען, שמסקנותיו התבססו על כ-100 מחקרים במעבדה ומחקרים קליניים.

6. חיסון לשפעת מעלה את הסיכוי לחלות באלצהיימר

לא נכון. התיאוריה הזו הוצגה על ידי רופא אמריקאי שרישיונו הושעה. לעומת זאת, מחקרים של הזרם המרכזי מראים כי החיסון נגד שפעת ולחיסונים אחרים דווקא מפחיתים את הסיכוי לחלות באלצהיימר ומשפרים את הבריאות הכללית.

7. סתימות בשיניים העשויות מכסף מעלות את הסיכון למחלה

לא נכון. על פי המחקרים המדעיים הובים ביותר שנעשו, אין קשר בין סתימות מכסף לאלצהיימר. החשש שיש קשר ביניהם עלה משום שסתימות אלו עשויות מסגסוגת (ערבוב) של כספית, כסף ובדיל – וכספית הינה חומר שבמתכונת מסוימת עלולה להיות רעילה למוח ולאיברים אחרים.

סוכנויות הבריאות העולמיות, ביניהן ה FDA וארגון הבריאות העולמי, אישרו את השימוש בסגסוגת זו. הם טענו כי היא בטוחה, חזקה, זולה ומתאימה לטיפולי שיניים משקמים.

8. ישנם טיפולים אשר עוצרים את התפתחות מחלת האלצהיימר

לא נכון. נכון להיום, אין שום טיפול אשר מרפא, מעכב או עוצר את התפתחות המחלה. הטיפול הקיים מאט באופן זמני את החמרתם של הסימפטומים למשך חצי שנה עד שנה, עבור כמחצית מן החולים אשר מקבלים אותו.

למרות כל המיתוסים שהופרכו כאן, אלצהיימר היא עדיין מחלה אשר עלולה לפגוע בכל אחד ואחת מאיתנו. אם אתם מגלים אחד או יותר מהסימפטומים למחלה אצלכם או אצל יקיריכם, לכו להיבדק!