מאמרים - אלרגיה אצל מבוגרים

 

אלרגיות אצל מבוגרים (תורגם מאתר אלרגיה באנגלית)

פריחה , גרד, קושי בנשימה , שיעול , נזלת נפיחות, כיח, שלשול והקאות כל אלה יכולים להיות תסמין לאלרגיה.

אלרגיה במבוגרים כמו ביתר האוכלוסיה היא תופעה בה אנשים אלרגניים מפתחים סוג מסוים של חלבון שבקישור עם חומרים אלרגניים אחרים משחרר מתווכים שהם הגורמים לאלרגיה. אצל מבוגרים ישנו קושי רב יותר "להפטר" מהאלרגיה שלא כמו אצל ילדים.

בדרך כלל הבדיקה במרפאות הקופה או מרפאות יעודיות לבדיקת אלרגיה יזהו את סוג האלרגיה בבדיקת דם או תבחין עור. הבדיקות יזהו את החומר האלרגני (הנטייה לפתח אלרגיה היא גם תורשה וגנטית )ומכאן תתפתח שיטת ואופן הטיפול, ראשית יש להימנע מהאלרגן ובמידה והדבר בלתי נמנע אז במקרה הקל שימוש באנטי היסטמינים בתרסיס סירופ ומשחה יסייע מיידית. במקרים שלא עברה האלרגיה יש טיפול בזריקה או כדורי קורטיזון. במקרה חרום של עקיצות חרקים או מזון ניתן זריקת אדרנלין. סוג התגובה האלרגית ועוצמתה תלויים בסוג האלרגן, בדרך כניסתו לגוף, בכמות שחדרה לגוף ובסוג הרגישות שפיתחה נגדו מערכת החיסון.

אלרגנים יכולים להיות: חלבונים בלתי מעוכלים, אבקני פרחים, קשקשי חיות, פרוות בעלי חיים, לטקס, עקיצות דבורים וצרעות, מרכיבי האבק, מתכות כמו ניקל וכרום, כימיקלים המצורפים למזון ותרופות. מבוגרים רבים סובלים מאלרגיה לתרופות חדשות פחות מעקיצות או אלרגניים המצויים באוויר ופחות עוד יותר מאלרגיה למזון זו מתפתחת בדרך כלל אצל תינוקות בשנתם הראשונה. מבוגרים רבים מפתחים עם השנים אלרגיה לאבק לקרדיט הבית זו אלרגיה המלווה בשיעול מטריד אסטמה ונזלת , באגודת "קשת "- האגודה למען הקשיש בתל אביב יפו מודעים לבעיה הזאת וממליצים :

"ניתן לצמצם את החשיפה לקרדיט בפעולות פשוטות כמו: להמנע מפריסת שטיחים וילונות ארונות ספרים עמוסים, לכבס את המצעים בחום גבוה מעל 60% גורם להרג הקרדיט,המון אוורור השמש מחסלת את הקרדיט, הימנעות מלחות בחדר השינה ושימוש במצעים סינטטיים."כך אנו נוהגים בחדרי לקוחותינו במעונות היום ובבתי האבות".