גינה קהילתית לקשישים במרכז גונדה ביד אליהו

 מיזם הגינות הקהילתיות מתרחב והולך ביישובים שונים בארץ. אולם גינה קהילתית, שתוכננה והוקמה על ידי קשישים ומיועדת להם, אבל גם לתושבי הקהילה כולה, היא בהחלט מיזם חדשני

בגינה קהילתית מאמצים תושבי אזור מסוים שטח לא בנוי והופכים אותו לגינה ירוקה ומטופחת, העומדת לרשות התושבים. הגינה נותנת מענה למספר צרכים: יצירת מקום מפגש קהילתי, חיזוק הקשרים בין תושבי הקהילה, העצמה של האוכלוסייה היוזמתבמקרה שלנו הקשישיםויצירת זיקה בינם לבין הסביבה. בנוסף לכך, העבודה בגינה הקהילתית נותנת סיפוק אישי, מאפשרת גידול עצמאי של מזון טרי והתנסות בתחום הגננות.

בהמשך לקורס "סבים לסביבה" שהתקיים בשנה האחרונה במרכז גונדה לאזרח הוותיק, מבית קשת, הוכשרו 16 קשישים בתחום איכות הסביבה והקיימות. אחד התוצרים של הקורס היה הרצון לחזור לגידול עצמאי של ירקות, פירות, צמחי תבלין, ועוד. כך עלה הרעיון להקים גינה קהילתית בחצר המרכז

שירה לחמן, מנהלת המרכז, אומרת: "כתוצאה מהקורס החליטו הקשישים לקחת אחריות על מראה המרכז ולפעול למען איכות חיים טובה יותר, והחליטו על הקמת גינה קהילתית. הגינה משפרת את חזות המרכז, מגבירה את המודעות לחשיבותו של טבע עירוני, החסר כל כך בעיר תל אביב, למיחזור, לקומפוסט, לצריכה חכמה, לחקלאות בת-קיימא ואף תורמת להרגלי תזונה נכונים. מעבר לכל אלה, הגינה נותנת לקשישים תחושת גאווה על מיזם שהם בונים למען הקהילה כולה. הם בנו שלוש ערוגות גדולות ומוגבהות בגובה המותן, מתוך התחשבות בצרכים הפיזיולוגיים של אנשים מבוגרים, הרכיבו טפטפות, טיפחו את האדמה ושתלו ירקות חורף ותבלינים".

רק זמן קצר חלף מאז הקמתה וכבר הפכה הגינה למקום מפגש ולמרחב קהילתי נוסף עבור התושבים, ולא רק הקשישים. נוצרו שותפויות רב-גילאיות, במסגרתן ילדי בית הספר רוקח, הנמצא סמוך למרכז, יגיעו לגינה אחת לחודש לפעילות משותפת עם הקשישים. בשעות אחר הצהרים יתקיימו מפגשים משותפים של הקהילה, שיחזקו את הקשר של הקשישים עם התושבים. כל שבוע, ביום רביעי אחר הצהריים מתקיים מפגש למידה ושתילה בגינה, במהלכו מוגש תה עם תבלינים טריים ועשבי תיבול הנקטפים ישירות מהגינה. שני ש"ש מגיעים מדי שבוע לגינה ומקיימים בה פעילות יצירה עם הקשישים.

ציון, אחד מחברי הקבוצה היוזמת אומר: "בניית גינה משלנו, בהובלת הקשישים, נותנת לי הרגשה שאני תורם לסביבה ופועל למען איכות חיים טובה יותר. זאת עבורי תחושת גאווה". ומוסיפה לבנהשריכזה את הקורס "סבים לסביבה" וגם היא חברה בקבוצת הקשישים: "לימוד והתנסות בתחום הגננות, עבודה עם האדמה בידיים וגידול עצמאי של מזוןיש בזה משהו טבעי ופשוט. בנוסף לכך, הגעתם של הצעירים לגינה, מאפשרת את חשיפתם לתכנים סביבתיים, וזה חשוב. בכלל, זאת תחושה טובה ליצור מרחב נוסף למבוגרים בשכונה".

שירה מדגישה, שאת התחום המקצועי מרכזת שרון גרינבלט, מהרשות לאיכות הסביבה בעיריית תל אביב, בעלת מקצוע בתחום הגננות, שמסבירה לקשישים את הצדדים המקצועיים בתחום הגננות, איך לשתול ומה מתאים לכל עונה. בקרוב, כבר אפשר יהיה לקטוף את ירקות השורשכרובית, ברוקולי, גזר, ועוד. בשלב הבא, יישתלו גם עצים ותוקם גדר. בתחילת דצמבר מקיימת עיריית תל אביב יום טבע עירוני והקשישים של מרכז גונדה יובילו את הפעילות בשכונת יד אליהו וכבר עכשיו הם עוברים בגני הילדים ובבתי הספר ומקיימים הדרכות לקראת האירוע.

כך הפכה הגינה הקהילתית של מרכז גונדה למרחב קהילתי נוסף, השייך אמנם לקשישים, אך מיועד לכל הקהילה, התורם לשיפור איכות החיים ומספק נדבך חשוב ונעים המאפשר להתערות במקום ובשכונה.