התנדבות - לגוף ולנשמה

 

התנדבות - לגוף ולנשמה

מחקר שנערך לאחרונה על ידי ההתאחדות לשירותי קהילה ושירותים לאומיים בארה"ב הוכיח קשר הדוק ומשמעותי בין פעילות התנדבותית לבין בריאות טובה. מתנדבים זוכים לאריכות ימים, ליכולת תפקוד גבוהה, לשיעורי דיכאון פחותים ומידה נמוכה יותר של מחלות לב.

"התנדבות מחזקת את הלב", טוען דיוויד אייזנר, מנכ"ל ההתאחדות, וכנראה מתכוון לשתי המשמעויות הנובעות מכך. "יותר מ-61 מיליון אמריקאים מתנדבים על מנת לשפר את תנאי חייהם של אנשים נזקקים, ונותנים מעצמם באופן לא אנוכי ומתחשב בזולת. ואם לוקחים בחשבון את העובדה שההתנדבות נעשית ממניעים אלטרואיסטים גרידא, נחמד לגלות שמאמציהם של המתנדבים מתוגמלים גם ביתרונות בריאותיים", מסכם אייזנר.

הדו"ח שיצא בעקבות המחקר, "היתרונות הבריאותיים של ההתנדבות", מתעד ממצאים חשובים מתוך מעל 30 מחקרי אורך קפדניים, אשר בחנו את הקשר בין בריאות והתנדבות. מסקנותיהם החותכות של המחקרים הן כי התנדבות מובילה לשיפור הבריאות הפיזית והנפשית. יתרה על כך, נבדק ונמצא כי התנדבות מיטיבה במיוחד עם בריאותם של מבוגרים, אשר מתנדבים לפחות 100 שעות בשנה. על פי הדו"ח:

- מחקר במבוגרים מעל גיל 65 הוכיח, כי האפקט החיובי של ההתנדבות על בריאותם הפיזית והנפשית נוצר כתוצאה מתחושת ההישג שחוו הנחקרים מהפעילות ההתנדבותית שלהם.
- מחקר נוסף קבע, כי התנדבות הובילה לשיעורים נמוכים יותר של דיכאון בקרב מבוגרים מעל גיל 65 מאשר בקרב אלו שלא התנדבו.
- מחקר אחר מצא, כי אנשים שהתנדבו לאחר שעברו התקף לב דיווחו ירידה בתחושות דיכאון וייאוש – שני גורמים המשפיעים על התמותה בקרב חולים שעברו מחלות כאלה.
- ניתוח של מידע שנאסף במחקר-אורך הוכיח, כי מבוגרים מעל גיל 70 אשר התנדבו במשך כ-100 שעות דיווחו פחות על הידרדרות במצב הבריאותי, פחות חוו דיכאון וזכו לאריכות ימים.
- שני מחקרים מצאו, שהסף המינימאלי הרצוי של שעות התנדבות הוא 100 שעות שנתיות, שהן כשעתיים בשבוע. מתנדבים אשר הגיעו לסף הזה לפחות, נהנו מיתרונות בריאותיים. מעבר ל-100 שעות התנדבות לא נמצאו יתרונות בריאותיים נוספים, אך ודאי ניתן למצוא בכך יתרונות כסיפוק אישי, תחושת נתינה וכדומה.

דו"ח נוסף אשר הוצא על ידי ההתאחדות כלל סטטיסטיקות בנושא. במדינות שונות בארה"ב בהן שיעור ההתנדבות רחב יותר, כך גם מצבם הבריאותי של התושבים גבוה יותר; בנוסף קיים קשר סטטיסטי משמעותי וישיר בין מדינות עם שיעור התנדבות רחב לבין שיעורי התמותה הנמוכים וכמות מחלות הלב הנמוכה בהן.

"דעה אחידה רווחת כעת בין מחקרים רבים, שעזרה לאחרים הופכת אנשים לשמחים ובריאים יותר", מציין ד"ר סטפן פוסט, מרצה בביה"ס לרפואה של אוניברסיטת קייס ווסטרן ריזרב, "דעו לכם כי זה טוב להיות טוב, והמדע מוכיח זאת שוב ושוב". ד"ר פוסט הינו גם מחברו של הספר "למה דברים טובים קורים לאנשים טובים: המחקר החדש והמלהיב אשר מוכיח את הקשר בין עשיית מעשים טובים לבין חיים ארוכים, בריאים ושמחים יותר".

תומס ה. סנדר מאוניברסיטת הארוורד מסכם את הנושא: "מחויבות חברתית והתנדבות משפרות באופן פלאי גם את הבריאות האישית וגם את זו הקהילתית, בעזרת הפעילות שמתבצעת והקשרים החברתיים שנבנים דרכה. זהו סוג חדש של מועדון בריאות, המותאם לרוח המאה ה-21, וההצטרפות אליו היא חינם".