חדר כושר למוח

 

חדר כושר למוח - מהו אימון קוגנטיבי?

האחיינים הקטנים שלי תמיד מאחלים בכל יום הולדת: "אושר ועושר, בריאות וכושר", ולמרות שהם קטנים הם יודעים על מה הם מדברים. בריאות הולכת יד ביד עם כושר, וכושר אין משמעו רק כושר גופני. בכתבה זו ארצה לדבר על כושר קוגנטיבי, שהוא בעצם כושר למוח ולזיכרון, החשוב לעיתים אפילו יותר מכושר פיזי.

ככל שאנחנו מזדקנים, זה קורה לנו בתכיפות יותר גבוהה – אנחנו מאבדים את המשקפיים, חוזרים הביתה לבדוק אם נעלנו את הדלת, מתאמצים לזכור שם של חבר או איפה נמצא רחוב כך וכך, מתעכבים בחישוב ההנחות בחנות ובכלל משקיעים זמן רב ומאמץ רב בביצוע מטלות מוחיות יומיומיות. תהליך ההזדקנות מדרדר לאט לאט את הזיכרון שלנו ואת היכולת לעבד מידע ביעילות. לכן, גם אם אנחנו מאמצים לעצמנו אורח חיים בריא ודיאטה נכונה, אל לנו להזניח את האיבר הכי חשוב בגוף שלנו – המוח. לשם כך יש לנו את האימון הקוגנטיבי.

מחקרים אחרונים גילו כי המוח שלנו גמיש ומסוגל להסתגל לשינויים גם בגיל מבוגר. אבל תפקוד תקין של המוח תלוי רק בנו ובמאמץ שנשקיע בו. כמו הגוף והשרירים שלנו, כך גם המוח – ככל שנגרה אותו יותר ובאופן תכוף, כך נוכל לשמר יותר את הקשרים בין תאיו ואת התפקוד שלו. הדרך הכיפית לעשות זאת היא על ידי פתירת תשבצים (בעיקר תשבצי ההיגיון והסודוקו), משחקי קלפים כברידג' ועוד, אך זו רק ההתחלה.

אימון קוגנטיבי ממוקד ויעיל יותר מתבצע מול מחשב. המחשב מציע הפעלות כגון מבוכים, משחקי כדורים ואתגרי חשיבה. משחקים אלו אינם משחקים גרידא – אלו הן תוכנות מתוחכמות שפותחו על ידי אנשי מקצוע, והן מיועדות לתרגול ספציפי של אזורים שונים במוח. הנוירולוג ירון ריבר אמר בנושא, כי "האימון הקוגנטיבי עוזר לאנשים לפתח את יכולת הזיכרון ויכולות קוגנטיביות אחרות כגון פתרון בעיות מרחביות, מהירות תגובה ועוד. כיום אנחנו יודעים לבודד את החלק החלש במוח ולאמן אותו. אנשים מרגישים בשינוי תוך מספר מפגשים וגם התוצאה המתקבלת בבדיקה משתפרת לעין שיעור".

תוכנות לאימון קוגנטיביות מתאימות לעיתים לשימוש ביתי, אך ישנן תוכנות אשר קיימות גם במסגרת מקצועית, וממש כמו חדר הכושר השכונתי – כך קיים גם חדר כושר למוח. אלו מרכזים בהם ניתן להתאמן מול מחשב בסיוע והנחייה של מדריכים מקצועיים, אשר יודעים להתאים את התוכנה לצרכיו של המתאמן ועוקבים אחרי ביצועיו והתפתחותו.

לסיכום, אסבר את האוזן עם קצת מספרים: נפח שוק האימון הקוגנטיבי בארה"ב בלבד הכפיל את עצמו בין שנת 2005 ל-2007, ועמד על 225 מיליון דולר. לאחרונה הגיעה השיטה גם לארץ, והיא מציעה למעוניינים מסגרת תומכת ומכווינה להתאמן בה. אז שיהיה אימון פורה!