טיפול בעזרת בעלי חיים

 

טיפול בעזרת בעלי חיים

מרגלית היא אישה בת 87, הנמצאת בשלב מתקדם מאוד של מחלת האלצהיימר. רוב הזמן היא יושבת בשקט בכסא הגלגלים שלה, ואף אחד אינו יודע אם היא מודעת לעולם שנמצא סביבה. אולם, בימים שמגיעה אליה דייזי, כלבת גולדן רטריבר מקסימה, חיוך מסתמן על פניה של מרגלית. היא מושיטה יד ללטף את הכלבה ולפעמים אף אומרת מילה או שתיים.

דייזי היא הנס של מרגלית. נס קטן אמנם, אבל נס – גם לבני משפחתה של מרגלית, שלא חשבו שיראו אותה מחייכת או מדברת שוב מאז חלתה במחלה.

כולם יודעים שהכלב הוא ידידו הטוב של האדם. לכן אנו רואים יותר ויותר בתי אבות, מוסדות גריאטריים ובתי חולים שנעזרים בבעלי חיים בטיפול בקשישים. קרבת בעלי חיים מסייעת בהורדת לחץ הדם, בהפחתת שומנים בדם, בהגברת פעילות והתקשרות חברתית ואף בהארכת תוחלת החיים לאחר התקף לב.

טיפול בעזרת בעלי חיים נמצא יעיל ביותר כאשר מדובר במבוגרים החולים במחלות קוגנטיביות כגון אלצהיימר. חולים במחלות דמנטיות חווים רגעים של סערת רוחות, בדרך כלל בשעות הערב. אלה מקשות על החולה, כמו גם על מטפלו. מחקרים הראו, כי מפגש קבוע עם בעל חיים עוזר להוריד את רמת החרדה האופפת סערת רוחות זו. חולי אלצהיימר מסוימים אף הפסיקו ליטול תרופות נוגדות חרדה בעקבות מפגשים יזומים עם בעלי החיים.

בעלי חיים יכולים לסייע גם בהגברת הקשר של החולה לעולם. גם חולים קשים, כמו מרגלית, יכולים להגיב מדי פעם לנוכחותו המנחמת של בעל חיים – גם אם הם כמעט לא מגיבים לשום דבר אחר. חולי דמנציה, בכללותם, חשופים לסכנת הבדידות. ככל שהם מאבדים קשר עם עצמם ועם העולם, הם עלולים להפסיק לרצות לדבר עם אנשים חדשים ואפילו עם בני משפחה וחברים מוכרים. ביקור של בעל חיים יכול לשבור את הקרח, ולספק נושא שיחה שמח. חולי דמנציה אף עשויים לרצות לדבר עם בעל החיים יותר מאשר עם בני אדם. אחרי הכל – בעל חיים הוא לא יצור שיפוטי; הוא לא יתקן אם נטעה במילה ולא יתלונן אם נספר את אותו הסיפור שוב ושוב. בעל החיים נותן ומקבל אהבה ללא תנאי, וזו גדולתו החשובה ביותר.

ולבסוף, בעלי חיים נותנים לחולי דמנציה הזדמנות לשחק ולהביע את עצמם בצורה יצירתית. למשל, אדם שאינו רוצה לתרגל הליכה עם פיזיותרפיסט, משום שזה מרגיש לו כמו עבודה קשה, ישמח אולי ללכת עם כלב לטיול – משום שזה מרגיש יותר כמו משחק.

כאשר אנו חושבים על בעלי חיים שנעזרים בהם בטיפול, אנחנו מיד חושבים על כלבים. אולם, מטפלים נעזרים גם בסוסים, חתולים, ארנבים, שרקנים ואפילו דגים. לא כל חיה מתאימה לטיפול – החיה האידיאלית צריכה להיות רגועה ועדינה. בדומה לילדים, גם חולי דמנציה עלולים להבהיל את בעל החיים או למשוך בפרוותו – ועל כך על בעל החיים להגיב בעדינות ולא בתוקפנות. חיה רגועה תשפיעה לטובה על החולה, ותגרום גם לו להיות רגוע.

חשוב לזכור, שגם אם נוכחות בעל החיים יכולה לסייע לחולה, לא כל אחד נהנה מחברתם של בעלי חיים. אם אדם היה חרד מכלבים גדולים במשך כל חייו, למשל, לא יפיק תועלת מחברתו של כלב גדול. כמו בכל טיפול, גם טיפול באמצעות בעלי חיים צריך להתחשב בהעדפותיו האישיות של המטופל.

ועבור אוהבי החיות, טיפול בעזרת בעלי חיים הינו בעל יתרונות רבים – בריאות טובה יותר, מצב רוח נינוח, קשר מוגבר עם הסביבה, תקשורת טובה יותר, וסיפוק הצורך הבסיסי לשחק וליצור.

טיפול בעזרת בעלי חיים מיושם במוסדות הגריאטריים של קשת ומניב תוצאות נהדרות.