טכניקות מעשיות לשיפור הזיכרון

 

טכניקות מעשיות לשיפור הזיכרון

בכתבה הקודמת דיברנו על הגורמים הפיזיים והנפשיים שמשפרים זיכרון. כעת, אתם בטח מכירים את הבדיחה על הרשל'ה, שהסתובב כל היום עם חוט אדום קשור על אצבעו. חברו שאל אותו – "הרשל'ה, מדוע יש לך חוט על האצבע?" ענה הרשל'ה – :אמי קשרה לי אותו, כדי שאזכור מה לקנות עבורה במכולת". שאל החבר – "ומה אתה צריך לקנות לה במכולת?" ענה הרשל'ה – "זהו, את זה שכחתי..."

טכניקת החוט האדום אולי לא עבדה בשביל הרשל'ה, אך אם הוא היה מנסה את אחת הטכניקות שלהלן, ודאי היה זוכר את רשימת המצרכים שהיה עליו לקנות במכולת. תרגול השיטות האלו יסייע גם לכם לזכור פרטים ולהיזכר במידע חשוב, בכל פעם שתזדקקו לו. שווה לנסות.

1. כשאתם מכירים אדם חדש, חזרו על שמו בקול רם, וכך ייחרט שמו בזיכרונכם. למשל – "נעים להכיר אותך, שמואל גולדמן".

2. הביטו בתמונה לא מוכרת למשך כמה שניות, ואז הפכו אותה ונסו לכתוב על דף כמה שיותר פרטים שזכרתם מהתמונה. עצמו עיניים ונסו לדמיין את התמונה. תרגלו זאת עם תמונה אחרת בכל פעם.

3. משחק הכרטיסיות - כתבו על צד אחד של כרטיסיה את השאלה (למשל, מה שמו של האיש שפגשתי במכולת) ועל הצד השני את התשובה (למשל, שמואל גולדמן), והתאמנו בזכירת התשובות.

4. דמיינו שמות אנשים או מקומות בצורת תמונה. למשל, דמיינו את השכנה שושנה בתור פרח אדום ויפה, את קיבוץ הסוללים בתור קבוצת פועלים בכביש, וכדומה. כדאי להשתמש לשם כך בדימויים חיוביים, משום שהמוח נוטה לחסום דימויים שליליים. כדאי גם לחשוב על דימויים צבעוניים, מלאי-חיים ותלת-ממדיים.

5. רשימות, כגון רשימת מכולת, אפשר לזכור על ידי ראשי תיבות. למשל, אם אתם צריכים לקנות משחת שיניים, כוסמת, ויטמינים, לחם ותירס – הרי שכל מה שאתם צריכים לזכור הוא את המילה "מכולת", שהיא בעצם ראשי התיבות של כל המצרכים. כמובן שכדאי שהמילה או צירוף המילים יהיו קליטים כמה שאפשר, ולא צירוף מוזר כגון "גכענכבמ" – ככה בטוח לא תזכרו אותו.

6. אפשר לזכור שמות של אנשים על ידי הענקת כינויים. למשל, את איתן רחב הגוף תוכלו לכנות "איתן השמנמן", את עליזה שתמיד ממהרת תכנו "עליזה פזיזה" וכדומה. רק עצה קטנה: הקפידו לשמור את הכינויים האלו לעצמכם ולא בטעות לקרוא בשמות אלו לבעליהם....

7. מספרים ארוכים כמו מספרי טלפון או מספרי זהות כדאי לחלק לקבוצות. מה זה אומר? למשל, את מספר הטלפון 03-7568343 ניתן לפצל כך: 03-756-83-43 או כך: 03-75-86-343, או בכל דרך אחרת שנוחה לכם.

8. "שיטת לוקי" היא שיטה עתיקה ויעילה עבור זכירה של חומר רב, כמו נאום, למשל. השיטה היא לחלק את החומר לחלקים, ולקשר כל חלק של החומר אל נקודת ציון בדרך אותה אתם מכירים היטב, כמו למשל הדרך לעבודה. כך, אתם "הולכים" בדמיונכם לעבודה, ובכל פעם שאתם עוברים בדרך נקודת ציון כלשהי (למשל צומת, רמזור, פארק שעשועים), הוא מסמל עבורכם חלק אחר בחומר או בנאום.

9. תעדו את עצמכם ביומן. כתבו כל יום מה עבר עליכם, גם דברים קטנים ולא חשובים. צלמו תמונות וצרפו אותן ליומן, או כתבו מאחוריהן את התאריך, המקום, המשתתפים והאירוע. זה יעזור לכם לזכור, וגם יהווה בעתיד מורשת יפה לדורות הבאים.

10. לימדו בעל פה מילים של שיר אהוב, עד שתוכלו לשיר אותו לעצמכם בלי להציץ במילים. כנ"ל תוכלו לשנן רשימות של ראשי ממשלה, רמטכ"לים, נשיאים וכדומה – על פי סדר כהונתם.

ועכשיו, אחרי שהזיכרון שלכם כבר מתורגל ומיומן, נסו לזכור בעל פה את כל 100 הספרות הראשונות שאחרי הנקודה במספר "פאי" (3.14 = π). הצלחתם? יופי. עכשיו זכרו את אלף הספרות הראשונות!