ידידו הטוב ביותר של הזקן

 

ידידו הטוב ביותר של הזקן

"חברת בעלי החיים מתאימה כל כך לזקנים מכיוון שהחיות הן בעלות יכולת בלתי נדלית של קבלה, הערצה, תשומת לב, מחילה ואהבה ללא תנאי" (פרופ' קנת בסטד, Animals, Aging and the Aged)

כלבים וחתולים אינם רק ידידיהם הטובים של האדם; הם ידידיהם הטובים ביותר של הזקנים. קירבתן של חיות המחמד הללו לזקנים הוכחה מחקרית כתורמת לבריאותם הנפשית והפיזית של הזקנים. כלב, חתול, ציפור וכדומה, הן חיות המשמחות את בעליהן. הן מעניקות אהבה בלתי מוגבלת וללא תנאי, משמשות חבר לשיחה, מאפשרות מגע ואינטראקציה ומפיגות את תחושת הבדידות אשר כה מאפיינת את בני הגיל הזה.

חיית מחמד משרה תחושה אופטימית על הזקן. בעצם נוכחותה, היא מחזקת את הקשר שלו עם המציאות. כמו כן, הטיפול והדאגה לחיית המחמד מעניק אופי חווייתי לשגרה, המשעממת לרוב, ומעניק לזקן תחושת אחריות וסיבה לקום בבוקר – כי הרי יש עוד נפש שצריך לדאוג לה. הקשר המיוחד הנוצר בין הזקן לחיית המחמד כולל האכלה, טיפוח וטיולים עם החיה, ובתמורה מחזירה החיה אהבה, שמחה ונאמנות.

חיות מחמד משרות ביטחון על בעליהן המבוגרים, שכה זקוקים לתחושה הזו. כלבים, גם אם אינם מאולפים, יכולים להתריע בפני בעליהם על אורחים (רצויים או לא רצויים) המתקרבים לדלת הבית. ברחוב משמש הכלב כמגן בפני שודדים פוטנציאליים. חתול יכול לסייע לבעליו בצייד חרקים ומזיקים, ובעזרת חושיו המחודדים הוא יכול להתריע מפני אסון קרב כרעידת אדמה.

חיות מחמד מסייעות בשיפור בריאותו של הזקן, המתבטא ב:
- הגברת ערנות וריכוז
- ביקורים פחותים אצל רופאים
- שימוש מופחת יותר בתרופות
- שיפור הביטוי העצמי
- פעולות גפיים מוגברות
- הקטנת הסיכון למחלות לב וללחץ דם גבוה

נוכחותה של חיית מחמד מעודד אינטראקציות חברתיות כאשר הזקן יוצא עימה החוצה. ילדים אוהבים כלבים ולרוב יעצרו ללטף את הכלב, ותוך כדי כך – ליצור שיחה עם הזקן; כך יעשו גם בעלי כלבים אחרים, והזקן יוכל לקשור קשרים חברתיים אותם לא היה "תירוץ" ליצור אילולא הכלב. כך גם בכל ביקור אצל וטרינר, חנות חיות או מספרת כלבים – כאשר יש לאנשים נושא שיחה משותף, השיחה מתחילה מאליה. בנוסף, נוכחות של חיית מחמד אהובה עשויה לעודד את הנכדים והמשפחה להגיע לביקורים תכופים יותר אצל הסבא והסבתא.

במרכז הגריאטרי "צהלון" מפעילה קשת חוג אילוף כלבים  – חוג בין-דורי חווייתי ומאתגר המשלב משחקים, דיונים, סדנאות, תרגילים ועוד מגוון פעילויות בעלות ערך בריאותי, חינוכי ואתי. החוג מקנה ערכים של אהבת בעלי חיים וטבע ותורם לבריאותם הפיזית והנפשית של דרי המרכז.