כתיבת סיפור חיים

 

החיים שלך – הסיפור שלך

כתיבת סיפור חיים היא צורך אותו מרגישים אנשים רבים המגיעים לגיל מבוגר. הרצון לשתף בחוויות שעברו עליהם, לספר על בית אמא, להכניס קורטוב של היסטוריה ולהשאיר מזכרת לדורות הבאים – אלו הם רק חלק קטן מהסיבות שמובילות את האדם אל כתיבת תולדות חייו.

כתיבת סיפור חיים היא בעלת משמעות רבה. מעצם היותה שחזור של כל הזיכרונות והרגשות שחווה אדם בחייו, היא יכולה להיות גם קשה וכואבת, ובו בעת מספקת ומרוממת. אם גם אתם החלטתם לעשות את הצעד ולכתוב את סיפור חייכם – או את סיפור חייהם של הוריכם (אם אתם נמנים על הדור הצעיר), הנה הדרך להוציא זאת אל הפועל – כך שהספר שלכם יהיה הסיפור הכי טוב שמשפחתכם קראה מעולם.

סידור

הדרך הנפוצה יותר לארגן את הסיפור היא בעזרת כתיבה כרונולוגית, אך היא לא תמיד הדרך הקלה. דרך אחרת שאולי תתאים לכם היא על ידי חלוקת פרקי הספר על פי קבוצות של זיכרונות דומים.

על מה כותבים?

ההסתכלות לאחור על פני חיים שלמים, בניסיון להחליט על מה לכתוב, יכולה להיות מענגת ומבהילה גם יחד. הדרך הכי טובה להתמודד היא לגעת בחיים אירוע אחר אירוע, ולייחס לכל אירוע את החשיבות המגיעה לו. כתבו כל זיכרון כאירוע נפרד – בעמוד נפרד אם יש צורך. אחר כך תוכלו לחבר אותם יחדיו. הצעות לפרקים:

- זיכרונות ראשונים, זיכרונות ילדות, זיכרונות מבית הספר, בתים
- ימי הולדת
- חגים ומועדים, מנהגי דת
- פסטיבלים, אירועים, חגיגות
- אוכל, בישולים, ריחות ביתיים
- חברים, שכנים, מכרים – בהווה ובעבר
- בני משפחה
- בילויים, חוגים חברתיים
- הקשר ההיסטורי שלכם
- תקופות קשות, מחלות, מלחמות
- ספורט, טיולים בעולם
- אהבות ילדות, אהבות נכזבות, בני זוג
- עבודות, פעילויות התנדבותיות, פעילות בקהילה

מה להכניס?

חפשו תמונות ישנות, מכתבים, מסמכים, גזרי עיתונים וכדומה – כל אלה מעשירים את הטקסט ומוסיפים לו נפח, עניין ואותנטיות. מישהו במשפחה ודאי ידע לסייע לכם בסריקת החומרים. כותבים אחדים יעדיפו להכניס פרק נפרד לחומרים הללו, בסוף או באמצע הספר, ואחרים יעדיפו לפזר אותם ברחבי הספר, היכן שהם מתאימים – עשו זאת איך שנוח לכם יותר. השתמשו בחומרים רבים ככל האפשר – הם מפיחים חיים במילה הכתובה.

לכתוב ברגש

כאשר העובדות הבסיסיות כתובות, חיזרו לאחור והוסיפו להן צבע, טקסטורה וחיים. כשאתם טווים רגשות לתוך המילים, אתם מעניקים לקורא חוויה שלמה – הוא מרגיש את האש הבוערת בדמויות ובחוויות וחש שהוא נוסע עימן ברכבת ההרים של חייהן. הוספת הרגש יכולה להתבטא בדיאלוגים ובתיאור הסצינה - כמו בסרט, לכל אדם ישנם דרמה, מתח, קונפליקטים ואושר בחייו. בטאו זאת בסיפור והוא יהפוך לקולח ומרתק.

נקודת מבט

רוב סיפורי החיים נכתבים בגוף ראשון – "אני". נקודת המבט הזו הופכת את הסיפור למציאותי ומהימן, ומוסיפה לו עומק של רגשות. אולם, נסו להימנע מלהתחיל כל משפט ב"אני" כדי שלא להעיק.

על מחשבים ואנשים

כל מעבד תמלילים (לדוגמא – Word) הוא בסיס טוב להתחיל להדפיס בו את הסיפור. לחוששים מטכנולוגיה – ניתן לכתוב את הסיפור בכתב יד, ולתת למישהו מקצועי (או בן משפחה) להקליד אותו; או להתגבר על הפחד ולנסות להתעמת עם המחשב... למתקדמים, כדאי להשתמש בתוכנת Publisher, אשר מכילה אפשרויות רבות יותר בכל הנוגע לעיצוב הספר והדפסתו.

הוצאה לאור

אם התמזל מזלכם והוצאת ספרים החליטה להדפיס את סיפרכם – תבורכו. אם לא, ניתן להדפיס את הספר עצמאית במספר קטן של עותקים בעזרת מו"ל פרטי. העלויות נמוכות ביחס לערכה של המתנה אותה אתם מורישים למשפחתכם – מתנה אשר תשמר לדורות.