מאמרים

 

ריפוי בעיסוק
ריפוי בעיסוק מספק שירות עבור אלה שהיכולות שלהם לבצע מטלות של היומיום נפגעות על ידי:
*ליקויים התפתחותיים
*תהליך הזדקנות
*פציעה או מחלה גופנית
*פציעה או מחלה פיסיולוגית
*סיבה פסיכולוגית או נכות חברתית

דיכאון
דיכאון הוא לא שלב נורמאלי בהזדקנות
הזדקנות כוללת ללא ספק מגוון של לחצים שיכולים להוביל לדיכאון.
לאנשים מסוימים יש קושי לעבור ממשרה מלאה לפרישה לפנסיה. אחרים נאלצים לפרוש בשל בעיות בריאותיות כרוניות או מוגבלות פיזית. עבור אחרים חשבונות רפואיים מגבירים את האיום על היציבות הכלכלית.
אובדן של אהוב/ה, מחלה קשה אצל חבר קרוב או בן/ת הזוג  יוצרים תחושת אחריות כבדה ואיתה עצב רב.
אובדן יכולת תנועה או אובדן כושר נהיגה יכולים להוביל לבידוד חברתי ובדידות רבה.
כל המקרים האלה יכולים להוביל לדיכאון.

העיקר שתהיה מאושר
כולנו רוצים להיות שמחים, כל הזמן. בני המזל שבינינו פשוט נולדו שמחים – ויש הרבה. מוחם מכוון על אופטימיות והם תמיד רואים את חצי הכוס המלאה. גם אם לא נולדנו כך, אנחנו יכולים ללמוד "לחשוב שמח". אנחנו יכולים לאמן את עצמנו לבחירת התנהגויות שיוצרות אושר, ולחשיבת מחשבות חיוביות. וכשאנחנו מתנהגים וחושבים שמח, אנחנו גם מרגישים שמחים.

דלקת פרקים - הקדמה
ליותר מ-100 סוגים של דלקות פרקים יש דבר אחד במשותף: הן פוגעות במפרקים שלנו. רבות מהדלקות פוגעות גם באזורים שמסביב למפרקים. דלקות פרקים הן מכאיבות, ומונעות מאיתנו לעשות את הדברים שאנחנו רוצים – בין אם זו פעילות שגרתית ובין אם זו פעילות שמסבה לנו הנאה. כתבה ראשונה בסדרה.

נפש בריאה בגוף בריא
לכולם ברורים היתרונות הבריאותיים של פעילות גופנית. לאחרונה נערכו 4 מחקרים נוספים המחזקים את הטענה "נפש בריאה בגוף בריא". כל אחד מהמחקרים נערך בתחום בריאותי אחר, וכולם מסכימים על כך שהתרופה הטובה ביותר לבעיה הרפואית אותה חקרו היא: פעילות גופנית.

השוקולד הבריא
שוקולד זה בריא! כך קובע מחקר חדש, שנערך לפני כחודש בשוויץ. אכילה קבועה של כ-30 גרם של שוקולד כהה (מריר) ביום, מסתבר, עשויה להועיל בהקלה על מתח נפשי, ובהורדת כמות ההורמונים שגורמים למתח נפשי וללחץ.

תרופות מן הטבע
מהם המזונות הבריאים ביותר בעולם? על אילו מאכלים ממליצים כל התזונאים? מהם המאכלים שאם תכניסו אותם באופן קבוע לתפריט היומי שלכם, תוכלו לחיות חיים בריאים יותר? ערכנו עבורכם רשימה מפורטת, על מנת שתוכלו להעשיר בעצמכם את התפריט – וגם את איכות החיים.

מתח נפשי
האם אתם מתוחים? ומי לא? בכל שלב בחיינו אנו עלולים לחוות מתח נפשי, שנובע מעבודה, ממשפחה, מעניינים כספיים, ממצבים חברתיים, או ממחלה. זה יכול להיות מתח קצר וממוקד – למשל בשל פקק תנועה מעצבן, או ריב עם הבוס בעבודה; וזה יכול להיות מתח מתמשך וכרוני – למשל בשל המצאות במערכת יחסים לא מאושרת או בשל טיול ממושך בבן משפחה חולה.

הצילו – פנסיה!
מזל טוב, יצאתם לפנסיה! ומה עושים עכשיו? אחרי 30 או 40 שנה של עבודה מאומצת, ימים טרופים, אינספור פגישות ודיונים והרבה קפה – אתם סופסוף נחים. אתם ודאי אומרים לעצמכם: עכשיו יהיה לי זמן לעשות דברים שאף פעם לא הספקתי להגיע אליהם. אבל לאט לאט אתם מגלים, שמהר מאוד הדברים האלו נגמרים ומתחיל השעמום...

אף פעם לא מאוחר מדי
עולם התחביבים ומלאכת היד גדול ורחב, וכל אחד יכול למצוא בו משהו שמדבר אליו. היתרונות באימוץ תחביב רבים וטובים. אפשר לבלות חיים שלמים בלימוד התחביבים השונים, אך זה עלול לגזול כסף רב ולעורר תסכול אם התחביב אינו מתאים. איך אם כן מוצאים את התחביב המסוים שיתאים בדיוק, שיספק הנאה, שיעביר את הזמן בכיף ושייתן ערך מוסף?

קטרקט
קטרקט הוא הגורם מספר אחת לעיוורון בעולם כיום. קטרקט הוא גם בין הגורמים לראייה לקויה, בעיקר אצל מבוגרים. אם אתם קוראים את הכתבה הזאת, יכול מאוד להיות שיש לכם קטרקט. בדקו את הראייה שלכם ואל תזניחו. מבוגרים רבים נופלים ומועדים - דבר היכול להוביל לשברים ואף למוות – וכל זה היה יכול להימנע אולי בעזרת ראייה טובה יותר.

רחוק מהעין – קרוב אל הלב
גידלתם את הילדים, שלחתם אותם לצבא, אז הם החליטו לטוס לטייל או ללמוד בחו"ל ומאז לא חזרו. בחו"ל הם מצאו עבודה טובה יותר, בית זול יותר וחברים חדשים. בינתיים הם התקדמו בעבודה, עברו לבית חדש, נולדו להם ילדים וזה כבר נורא מסובך לחזור לארץ. נשמע מוכר? אז מה עושים כשהילדים והנכדים גרים בחו"ל? איך שומרים איתם על קשר?

פייסבוק – מה זו החיה הזו?
היום, כשהמחשב והאינטרנט הפכו כבר לנחלת הכלל וגם לנחלת המבוגרים, כולם כבר מציעים לכם להיות ב"פייסבוק". המכרים שלכם מציעים לכם להיות "חברים" שלהם, הנכדים אומרים לכם שזו דרך מצויינת לשמור איתם על קשר, והחבר'ה מהשכונה כבר פתחו "קבוצה", שבה הם מתכננים טיולים ופעילויות.

טיפול בעזרת בעלי חיים
מרגלית היא אישה בת 87, הנמצאת בשלב מתקדם מאוד של מחלת האלצהיימר. רוב הזמן היא יושבת בשקט בכסא הגלגלים שלה, ואף אחד אינו יודע אם היא מודעת לעולם שנמצא סביבה. אולם, בימים שמגיעה אליה דייזי, כלבת גולדן רטריבר מקסימה, חיוך מסתמן על פניה של מרגלית. היא מושיטה יד ללטף את הכלבה ולפעמים אף אומרת מילה או שתיים.

סבא וסבתא לדוגמא
גם כאשר אתם לא אומרים מילה, הנכדים שלכם כל הזמן מביטים בכם ולומדים מכם. גם כאשר אתם חושבים שהנכדים לא שמים לב, דעו שהם מתבוננים בכם ומקשיבים לכם. אז מה עושים כדי שהמרגלים הקטנים לא ילמדו מכם הרגלים רעים?

שגרירת הזיכרון
בפברואר 42', הילדה הצ'כית אלה שטיין בת ה-11, אולצה לעבור עם משפחתה למחנה הריכוז טרזין (טרזינשטאדט). היא אחת מ-100 ילדים ששרדו את מחנה טרזין, וכיום היא בין הניצולים היחידים משם. אלה נוסעת ברחבי ארה"ב ואירופה ומרצה על חוויותיה כילדה בטרזין. הרצאות אלה הן השליחות שלה, והיא רואה את עצמה כשגרירה של הנחלת הזיכרון.

זהירות – הנכדים באים!
זה טבעי מאוד שילדים הם רעשניים ושובבים – אבל זה לא אומר שמותר להם להרוס לכם את הבית כשהם באים לבקר. זה גם לא אומר שהם צריכים לשים אתכם או את עצמם בסכנת פציעה. אם אתם רוצים לשמור על הוואזה של דודה בלומה בשלמותה, ועדיין לגרום לנכדיכם לרצות לבוא שוב ושוב, כדאי שתשתמשו בטיפים הבאים.

כיצד לכתוב צוואה?
כתיבת צוואה יכולה להיעשות בכל שלב בחיים, לאו דווקא בגיל מבוגר – למרות שאז זה הכי נפוץ. אנשים כותבים צוואה גם כאשר הם חולים, או מתאלמנים, או להבדיל – מתעשרים. אולם, כתיבת צוואה יכולה להיות עניין מסובך, וכדאי שהיא תיכתב בסיוע עורך דין. ובכל זאת, פרט לעניינים המשפטיים, על תוכן הצוואה אתם מחליטים וכדאי שתדעו איך לעשות זאת נכון.

תרפיה במוסיקה
תרפיה במוסיקה היא בעצם טיפול במוסיקה. זוהי שיטת טיפול קלינית, אשר משתמשת במוסיקה על מנת להשיג מטרות אינדיבידואליות במהלך טיפול. שאלות רבות עולות לפני ובמהלך הטיפול, ולכן ראינו לנכון להעלות כאן מספר שאלות ולהביא בפניכם את התשובות עליהן.

כיצד לבחור מכשיר שמיעה? (חלק ב')
רוב מכשירי השמיעה כיום הם מכשירים דיגיטלים. הכוונה היא לכך שיש בתוכם שבב מחשב. השבב הופך את הקולות מבחוץ לקוד דיגיטלי, מנתח אותו ומתאים אותו לאוזנכם על פי רמתו של ליקוי השמיעה שלכם, צרכי השמיעה שלכם ורמת הרעש שסביבכם. אולם, פרט להיותם דיגיטלים, למכשירי השמיעה תכונות אפשריות נוספות.

כיצד לבחור מכשיר שמיעה? (חלק א')
אם קרה לכם שלאחרונה התחלתם לשמוע קצת פחות טוב, אולי כדאי שתחשבו על שימוש במכשיר שמיעה. נכון, זהו צעד גדול, ואתם ודאי חוששים. איך יראה המכשיר? האם הוא יעזור באמת? האם יראו שיש לי מכשיר שמיעה ומה אנשים יחשבו על זה? ובכן, ככל שתדעו יותר על מכשירי שמיעה, על תכונותיהם ועל דרך השימוש בהם, כך חששותיכם יפחתו ותוכלו לבחור את המכשיר שהכי מתאים לצרכיכם.

הסבתאות החדשה
הסבא והסבתא ה"חדשים" עוזרים לילדיהם מבחינה כספית, באים למסיבות יום הולדת ומביאים מתנות. אולם, כשילדיהם מצפים מהם שיעשו בייביסיטר לנכדים, לא תמיד זה מסתדר עם סדר היום העמוס שלהם. ההורים של דליה, למשל, הם כיום זוג בני 70, שכותבים מחזות ומעלים אותם בתיאטרון הקהילתי; פרט לכך הם מתנדבים באגודה למען החייל, הולכים לחוגים ומארגנים ערבי ברידג' פעמיים בשבוע. כל מספר חודשים הם נוסעים לחו"ל לשבוע, כדי לנוח. ולמה לא בעצם?

אהבה חדשה
המחשבה על להתחתן מחדש אחרי מות הבעל או האישה היא צעד אדיר עבור גבר או אישה שהיו נשואים באושר שנים רבות. אולם, לאור התפתחות הרפואה והארכת תוחלת החיים, אנו רואים היום מבוגרים רבים שמתאהבים גם בגיל השלישי, ואפילו מתחתנים. בתי אבות ופעילויות קהילתיות מעניקות מסגרת חברתית, בה ניתן למצוא אהבה חדשה.

פעילויות פנאי עם הנכדים
אחד היתרונות הגדולים ביותר בלהפוך לסבא או סבתא הוא, שאפשר לעשות הרבה דברים כיפיים עם הנכדים. הרבה סבים וסבתות מאוד אוהבים ליהנות עם נכדיהם, דווקא משום שאולי הם מרגישים שלא הצליחו להיות מספיק זמן עם ילדיהם שלהם.

שפעת החזירים – מיתוסים מול עובדות
שפעת החזירים היא נושא חם ורועש בתקשורת בארץ ובעולם, אשר מעורר באופן טבעי שאלות רבות. עכשיו גם נוספה לכך השאלה "האם להתחסן?". בשל חוסר מידע או חוסר הבנה, נוצרים מיתוסים שונים והשאלות נותרות ללא מענה. החלטנו לעשות סדר בנושא אחת ולתמיד, כדי שלא יישארו לכם שאלות בלתי פתורות.

טכניקות מעשיות לשיפור הזיכרון
תרגול השיטות והטכניקות שלהלן  יסייע גם לכם לזכור פרטים ולהיזכר במידע חשוב, בכל פעם שתזדקקו לו. שווה לנסות.

טיפים לשיפור הזיכרון
לא כולנו נולדנו עם זיכרון צילומי, אבל כולנו רוצים לזכור דברים שלמדנו, חברים שהכרנו, שמות, מקומות, איפה המפתחות ומה אכלנו לארוחת הבוקר. הבעיה היא, שמבוגרים רבים מרגישים כי עם הגיל, זיכרונם נחלש. החדשות הטובות הן, שכל אחד יכול לנקוט צעדים לשיפור הזיכרון – ומוטב מוקדם מאשר מאוחר. בעזרת ביצוע הפעולות הבאות, גם אתם תוכלו לזכור (כמעט) הכל.

נשים - מיניות והזדקנות
"בגיל מבוגר, סיפוק גופני אינו המטרה היחידה של סקס. לחוש את קרבתו של אדם נוסף – זו המטרה האמיתית. כשמזדקנים, והלילות מתמלאים בבדידות, אנו זקוקים למישהו שיחבק אותנו, מישהו שנוכל לשים בו את מבטחנו". מחקר בנושא יחסן של נשים למיניות והזדקנות.

ארומתרפיה
ארומתרפיה – טיפול בריח – היא ההתמחות שבשימוש בשמנים צמחיים נדיפים, ובכללם שמנים אתריים, לטיפול ולשמירה על הגוף והנפש. שמנים אתריים, שהם המהות הטהורה של הצמח, נמצאו כבעלי יתרונות פיזיים ופסיכולוגים, כאשר משתמשים בהם בצורה נכונה ובטוחה.

אלצהיימר – מיתוסים והפרכתם
כמו למחלות רבות, גם לאלצהיימר קשורים מיתוסים רבים, אשר בדרך כלל אינם נכונים. אם חליתם באלצהיימר, או חוששים מכך שחליתם, יש מספר דברים שחשוב שתדעו.

אלצהיימר - אבחון מוקדם
לאלצהיימר יש 10 סימנים מקדימים המסייעים בזיהוי המחלה. אם אתם מוצאים אחד או יותר מהסימנים אצלכם או אצל יקיריכם, אל תתעלמו מהם. קבעו תור אצל הרופא וגשו להיבדק על מנת לשלול את המחלה – או לגלותה בשלב מוקדם.

אלצהיימר – עשרת הדיברות
אלצהיימר היא מחלה ניוונית של המוח, הגורמת הידרדרות איטית של הזיכרון, החשיבה ומיומנות הסקת המסקנות. ישנם 10 סימני אזהרה אשר "מבשרים" על מחלת האלצהיימר. איבוד זיכרון אינו חלק מתהליך ההזדקנות – הוא עשוי להוות סימפטום לאלצהיימר.

החיים שלך – הסיפור שלך
כתיבת סיפור חיים היא צורך אותו מרגישים אנשים רבים המגיעים לגיל מבוגר. הרצון לשתף בחוויות שעברו עליהם, לספר על בית אמא, להכניס קורטוב של היסטוריה ולהשאיר מזכרת לדורות הבאים – אלו הם רק חלק קטן מהסיבות שמובילות את האדם אל כתיבת תולדות חייו.

עובד זר לטיפול סיעודי
העסקת עובד זר לטיפול סיעודי הינו  פיתרון מצוין להורים קשישים  ולכל אדם אחר הזקוק להשגחה ועזרה סיעודית. אנשים רבים הנזקקים לעזרה סיעודית נדרשים לטיפול צמוד, במקרים רבים טיפול של 24 שעות ביממה, כאשר עזרה כזו בדרך כלל מצריכה מגורים של המטפל בביתו של המטופל.

פצעי לחץ
פצעי לחץ, או "כיבי פחסת" בעברית, הינם פצעים אשר נגרמים כתוצאה מלחץ של רקמות הגוף על עצמו. פצעים אלה אופייניים לאנשים אשר תנועתם מוגבלת וכתוצאה מכך אינם משנים את תנוחתם בתדירות מספיק גבוהה. למעשה, פצעי לחץ יכולים להופיע תוך 8 שעות בלבד אצל אדם בעל תנועתיות מוגבלת.

התנדבות - לגוף ולנשמה
מחקר שנערך לאחרונה על ידי ההתאחדות לשירותי קהילה ושירותים לאומיים בארה"ב הוכיח קשר הדוק ומשמעותי בין פעילות התנדבותית לבין בריאות טובה. מתנדבים זוכים לאריכות ימים, ליכולת תפקוד גבוהה, לשיעורי דיכאון פחותים ומידה נמוכה יותר של מחלות לב.

ידידו הטוב ביותר של הזקן
כלבים וחתולים אינם רק ידידיהם הטובים של האדם; הם ידידיהם הטובים ביותר של הזקנים. קירבתן של חיות המחמד הללו לזקנים הוכחה מחקרית כתורמת לבריאותם הנפשית והפיזית של הזקנים. כלב, חתול, ציפור וכדומה, הן חיות המשמחות את בעליהן. הן מעניקות אהבה בלתי מוגבלת וללא תנאי, משמשות חבר לשיחה, מאפשרות מגע ואינטראקציה ומפיגות את תחושת הבדידות אשר כה מאפיינת את בני הגיל הזה.

תאונות בבית – מדריך בטיחות
דווקא בביתם, שהוא נמל-המבטחים שלהם והמקום הכי חם ומוגן, יכולות לקרות לקשישים התאונות הכי לא נעימות. ולא כי לא נזהרים – אלא פשוט כי ישנם דברים המהווים סכנה, אשר פשוט לא עולים על דעתנו או לא נתפסים כמסוכנים. קשישים נפצעים כל הזמן מדברים כאלו – אבל אם נדע מה הם וכיצד לטפל בהם, נוכל להימנע מהתאונות ומהפציעות העלולות להיגרם בעקבות טיפול או תחזוקה לא נכונים.

גולשים גם אחרי גיל שישים
סקי הוא לא ספורט שמתאים רק לצעירים! גם מבוגרים נהנים מסקי באותה מידה כמו צעירים, אם לא יותר. ובשבילם זה אפילו יותר חשוב – ככה גם נהנים וגם שומרים על הבריאות ועל קלות התנועה.

צחוק בריא לבריאות
אין מחקר אחד בנושא צחוק שלא הצליח להראות, פעם אחר פעם, כי צחוק בריא לבריאות. יתרונות הצחוק הם רבים ושונים, החל בחיזוק המערכת החיסונית דרך הפחתת דחפי אכילה פתאומיים וכלה בהעלאת סף הכאב. היום כבר משתמשים בצחוק כאמצעי ריפוי של ממש, בעזרת ליצנים רפואיים ותרפיית הומור, אשר בין היתר מסייעים לחולים להחלים מהר יותר.

ווי לאב ווי!
טניס, גולף, באולינג, ועוד ועוד – אם עד היום חשבתם שמשחק ה Wii של חברת נינטנדו מיועד רק לילדים מתבגרים ולרווקים תל-אביביים, טעיתם. במדינות רבות בעולם התחילו לספק את קונסולות המשחק גם לקשישים במוסדות גריאטריים, בתי אבות ומתנ"סים.

התמודדות עם אבל
בכל נקודה בחיים אנחנו עלולים לאבד מישהו שיקר לנו – הורה, ילד, בן זוג, חבר קרוב או אפילו חיית מחמד. על אחת כמה וכמה כשאנו מזדקנים, וכשהסביבה שלנו מזדקנת. האבל שמגיע לאחר האבדן הוא אמיתי וטבעי, והוא כואב מאוד. קל מאוד להכחיש את האבל כדי להימנע מהכאב, אך הרבה יותר חשוב ובריא לנפש לקבל את רגשות הכאב והחוסר, ולהתמודד עמם באופן מודע ומכוון.

זהירות - אינטרנט
האינטרנט הוא כלי נפלא למבוגרים. דרך האינטרנט אפשר להכיר חברים חדשים, לחלוק חוויות, לתכנן טיולים ופעילויות, לצפות בתמונות ובסרטונים של בני המשפחה, לתקשר עם בני משפחה שגרים רחוק, ללמוד תחביבים, לקבל מידע בכל נושא ולמצוא מקורות בידור. אולם, על אף כל היתרונות שקיימים במדיום הזה, ישנו חסרון אחד בולט והוא הסיכון ליפול כטרף קל בידיהם של נוכלי אינטרנט שונים.

לחיות מעל 90 - ולחיות טוב
העובדה שגברים חיים מעבר לגיל 90, וחיים טוב, לא נשמעת דמיונית יותר בימינו. כבר לא מדובר רק בגנים טובים או במזל. השליטה על אורך החיים שלנו תלויה, בעיקר, באורח החיים שלנו. על פי המחקר שיובא להלן ניתן ללמוד כי ישנן חמש פעולות שעל גברים לעשות, על מנת להאריך את תוחלת החיים מעבר לגבולות שהכרנו, ולחיות חיים טובים בבריאות טובה ובעצמאות בשנים הללו.

חדר כושר למוח - מהו אימון קוגנטיבי
תהליך ההזדקנות מדרדר לאט לאט את הזיכרון שלנו ואת היכולת לעבד מידע ביעילות. לכן, גם אם אנחנו מאמצים לעצמנו אורח חיים בריא ודיאטה נכונה, אל לנו להזניח את האיבר הכי חשוב בגוף שלנו – המוח. לשם כך יש לנו את האימון הקוגנטיבי.

הפרעות בליעה וההתמודדות איתן
ביממה אנחנו בולעים כמעט 600 פעם, ומעולם לא חשבנו להקדיש לכך תשומת לב יתרה. בזמן אכילה בולעים יותר ובשינה – פחות. הפעולה הטריוויאלית, המורכבת ממערכת שרירים ועצבים מורכבת ביותר, הופכת פחות טריוויאלית עם השינויים והבעיות שמתלווים לה כאשר מזדקנים.

שיקום יום בקהילה בשיטת נוירו-יפרה
ג'וזף גליקמן, קשיש יהודי מסן דייגו, לקה באירוע מוחי קשה בהיותו בן 85. למרות שנאמר לו כי אין סיכוי שיוכל אי פעם לקום מכסא הגלגלים שלו, משום שאיבד את שיווי משקלו, החליט גליקמן לא לוותר. אחות שטיפלה בו סיפרה לו על פיזיותרפיסט שמתמחה בשיקום לאחר אירוע מוחי, בשיטה חדשה, והוא הגיע אליו לטיפול. בסוף התהליך, לא רק שגליקמן חזר ללכת, הוא אף קיבל את רישיון הנהיגה שלו בחזרה.