מה זה פייסבוק

 

פייסבוק – מה זו החיה הזו?

היום, כשהמחשב והאינטרנט הפכו כבר לנחלת הכלל וגם לנחלת המבוגרים, כולם כבר מציעים לכם להיות ב"פייסבוק". המכרים שלכם מציעים לכם להיות "חברים" שלהם, הנכדים אומרים לכם שזו דרך מצויינת לשמור איתם על קשר, והחבר'ה מהשכונה כבר פתחו "קבוצה", שבה הם מתכננים טיולים ופעילויות.

אז מה זה פייסבוק ומה עושים עם זה?

יש משהו מאוד יוצא דופן ומיוחד ברשת החברתית הזו, שהפכה להיות מאוד פופולרית בשנים האחרונות. לפייסבוק יש מיליוני משתמשים, ולכל אחד יש "דף בית" משלו. כשפותחים דף כזה, ניתן דרכו להזמין מכרים ובני משפחה, שיצטרפו כ"חברים" שלכם. בדף שלכם אתם יכולים לעדכן מה קורה איתכם – והחברים שלכם יראו את העדכון בדף הבית שלהם. החברים יכולים גם להגיב על העדכונים שלכם. אפשר לחלוק עם החברים תמונות, סרטוני וידאו וקישורים לאתרים מעניינים שביקרתם בהם – ולראות את התמונות, הסרטונים והקישורים שהם שיתפו. שימו לב, שרק חברים שאתם בחרתם והזמנתם יכולים לראות את הפרטים הללו, ולא אף אחד אחר!

איך מתחילים?

1. פתחו דף בפייסבוק. זה בחינם וכל אחד יכול להירשם. היום יש אפילו פייסבוק בעברית! מלאו את פרטיכם ואת כתובת האימייל שלכם (חייבים כתובת אימייל בשביל פייסבוק). פייסבוק לא יתן את הכתובת שלכם לאף גורם אחר, אין מה לדאוג. המציאו סיסמא שתהיה קלה לזכירה, ולחצו "הרשמה", ועקבו אחר ההוראות. לאחר ההרשמה, פייסבוק ישלח לכם אימייל שבו תצטרכו ללחוץ על קישור על מנת להפעיל את הדף שלכם.

2. התחילו לחפש אנשים שאתם מכירים. כשתכנסו לראשונה לפייסבוק, הוא ישאל אתכם אם אתם רוצים שהוא יסרוק את הכתובות שנמצאות בתיבת האימייל שלכם כדי למצוא חברים שלכם שכבר יש להם פייסבוק. זו דרך קלה למצוא חברים – פייסבוק מוצא אותם בשבילכם ולכם נותר רק להחליט אם לצרף אותם או לא. אחר כך, תוכלו לחפש חברים באופן עצמאי, על ידי כתיבת שם החבר או הקרוב בתיבת החיפוש למעלה (נסו לכתוב את השם גם בעברית וגם באנגלית). השאלה הגדולה היא – האם להיות חברים של הנכדים שלכם (להם בטוח יש פייסבוק)? סקר שנערך בארה"ב גילה, כי 48% מהסבים והסבתות רוצים להיות חברים של הנכדים שלהם בפייסבוק, כדי לדעת מה קורה איתם; 1% לא רוצים, כי הם מפחדים לגלות מה קורה איתם; 2% לא רוצים, כדי שהנכדים לא ידעו מה הם עושים; 8% לא רוצים כי הם חושבים שלנכדים מגיעה פרטיות; ו 41% החליטו להשאיר את הבחירה אם "להציע חברות" בידי הנכדים.

3. התחילו לבנות את דף הבית שלכם. הכניסו פרטים אישיים, תמונה, בתי ספר שלמדתם בהם, מקומות עבודה, תחביבים וכו'. לא חייבים לכתוב את הפרטים האלה, ואפשר לערוך אותם בכל עת.

4. התחילו לעדכן. מזל טוב, יש לכם דף בית בפייסבוק. עכשיו הגיע הזמן לתחזק אותו. בראש הדף נמצאת קוביה – ה"סטטוס", בה ניתן לכתוב מה קורה איתכם עכשיו, או על מה אתם חושבים, או מה אתם עושים. מה שתכתבו כאן יופיע בעדכון אצל כל החברים שלכם. כעת אתם יכולים לעדכן את הסטטוס מתי שאתם רוצים, להעלות תמונות מהמחשב, לצפות בדפים של החברים שלכם ועוד ועוד. בפייסבוק האפשרויות בלתי מוגבלות.

קצת עובדות על פייסבוק

- האתר נוסד על ידי צעיר בשם מארק צוקרברג, שהיה סטודנט בהארוורד. הוא הקים את הרשת כדי שהוא ובני כתתו יוכלו להשאר בקשר.
- כיום יש לפייסבוק מעל 200 מליון משתמשים, ויותר מחצי מהם נכנסים לדף שלהם לפחות פעם ביום.
- למשתמש הממוצע בפייסבוק יש 120 "חברים" באתר.
- מעל 30 מיליון משתמשים מעדכנים את הדף שלהם לפחות פעם ביום.