בחירת מכשיר שמיעה

 

כיצד לבחור מכשיר שמיעה? (חלק ב')

רוב מכשירי השמיעה כיום הם מכשירים דיגיטלים. הכוונה היא לכך שיש בתוכם שבב מחשב. השבב הופך את הקולות מבחוץ לקוד דיגיטלי, מנתח אותו ומתאים אותו לאוזנכם על פי רמתו של ליקוי השמיעה שלכם, צרכי השמיעה שלכם ורמת הרעש שסביבכם. אולם, פרט להיותם דיגיטלים, למכשירי השמיעה תכונות אפשריות נוספות. בואו נראה מה הן.

מיקרופון כיווני
המיקרופונים הללו קולטים טוב יותר קולות שמגיעים ממולכם מאשר קולות שמגיעים רקע. טכנולוגיה זו מאפשרת לכם לשמוע טוב יותר את האדם שמולכם כאשר אתם נמצאים בסביבה רועשת. לרוב, כאשר קיים מיקרופון כזה, קיים גם מיקרופון רגיל, כך שאפשר להחליף ביניהם לפי הצורך. מכשירי שמיעה מסויימים אף מבצעים את ההחלפה באופן אוטומטי.

מתאם לטלפון
רכיב במכשיר אשר מנטרל רעשי סביבה וקולט רק את הקולות שבוקעים מהטלפון. חלק מהמכשירים מעבירים למצב זה אוטומטית כאשר מחזיקים טלפון ליד האוזן. זאת בתנאי, כמובן, שהטלפון מותאם למכשיר השמיעה. רוב הטלפונים הסלולריים לא עושים זאת.

טכנולוגיית בלוטות' (Bluetooth)
אם הטכנולוגיה הזו קיימת במכשיר השמיעה שלכם וגם בטלפון הסלולרי שלכם, תוכלו לממשק אותם אחד לשני, ולדבר בסלולרי מבלי להחזיקו ליד האוזן (הסלולרי שולח את אותות הקול אל מכשיר השמיעה, ישירות לאוזנכם).

שלט רחוק
למכשירי שמיעה מסויימים יש שלט רחוק. בעזרתו ניתן לשלוט על הווליום של המכשיר, להפעיל את המיקרופון הכיווני או להנמיך את רעשי הרקע, מבלי לגעת במכשיר כלל.

לפני שאתם הולכים לקנות מכשיר שמיעה, כדאי לעשות את הפעולות הבאות:

1. לימדו את המכשירים והחליטו מה המכשיר שהכי מתאים לצרכיכם (עצות בכתבה הקודמת)
2. לכו לבדיקה אצל רופא מומחה לבעיות שמיעה, על מנת לאבחן את אובדן השמיעה ולוודא שאינו נובע משעוות אוזניים, זיהום או גידול. התייעצו עם הרופא איזה מכשיר מתאים לכם לדעתו.
3.  קנו את מכשיר השמיעה אצל משווק שמוכר מכשירים של מספר חברות ולא רק של אחת.
4. בדקו אם יש למכשיר תקופת ניסיון. לוקח קצת זמן להתרגל לשימוש במכשיר ולוודא שהוא אכן מסייע לכם, לכן כדאי לבקש לנסות אותו למשך תקופה, אם ניתן.
5. וודאו שיש למכשיר אחריות על חלקים ועל תיקונים.
6. היזהרו מהבטחות כוזבות. מכשירי שמיעה אינם מחזירים את השמיעה למצבה הקודם ואינם מבטלים לגמרי את רעשי הרקע.
7. התכוננו להוצאה. ההבדל בין מחיריהם של שני מכשירי שמיעה יכול להגיע למאות ואף אלפי שקלים, והם אינם זולים כלל. שלטים או תכונות נוספות עלולים לייקר אותם עוד יותר. בררו אם ביטוחי הבריאות שלכם אמורים להשתתף בהוצאה ואולי כך תחסכו כסף רב.

קניתי, מה עכשיו?

תתחדשו! אל תשכחו שלוקח זמן להתרגל למכשיר השמיעה החדש שלכם: השמיעה שלכם תשתפר באופן הדרגתי; הקולות שתשמעו יהיו מוגברים ושונים ממה ששמעתם עד כה; אפילו קולכם שלכם ישמע פתאום מוזר.

זכרו שמכשיר שמיעה אינו מחזיר את השמיעה לרמתה הנורמלית. בשונה מניתוח להסרת משקפיים, למשל, אשר מחזיר את הראייה לקדמותה, מכשיר שמיעה רק משפר את השמיעה על ידי הגברת הקולות וניטרול רעשי רקע.

תנו לעצמכם זמן להסתגל למכשיר. זה יכול לקחת גם שבועות או חודשים! אולם, ככל שתשתמשו בו יותר, כך תסתגלו יותר מהר לשמיעת קולות מוגברים.

נכון, זה יכול להיראות מוזר בהתחלה, אבל במשך הזמן תלמדו ליהנות מיתרונותיו של המכשיר. ובחלוף הזמן תגלו שהוא שיפר משמעותית את איכות חייכם.