סבא וסבתא לדוגמא

 

סבא וסבתא לדוגמא

גם כאשר אתם לא אומרים מילה, הנכדים שלכם כל הזמן מביטים בכם ולומדים מכם. "כל דבר שאתם עושים משקף את הערכים שלכם, וילדים מחקים זאת", טוען ד"ר סקוט הולצמן, פרופסור לפסיכיאטריה באוניברסיטת בראון ומחבר הספר "הסודות של משפחה מאושרת". גם כאשר אתם חושבים שהנכדים לא שמים לב, דעו שהם מתבוננים בכם ומקשיבים לכם. אז מה עושים כדי שהמרגלים הקטנים לא ילמדו מכם הרגלים רעים? הנה כמה טיפים.

הציגו הרגלים בריאים

"סבא או סבתא שמעדיפים פרי או חטיף בריאות על פני קפה וממתקים, נוטעים זרעים של תזונה נכונה בנכדיהם, אשר ילבלבו ויחזיקו לשנים". כך טוענת מורין שוסטר, עובדת סוציאלית שמתמחה בשירותים למבוגרים. שמירה על פעילות גופנית גם היא מעבירה את המסר הרצוי. "משחק תופסת עם הנכדים, או טיול בטבע, מראים לנכדים שאתם עדיין מלאי חיים ופעילים, למרות שאתם מבוגרים", מוסיפה שוסטר. היא מביעה הסתייגות מעישון או שתיית אלכוהול מול הנכדים – "אם יש משהו שאתם לא רוצים שנכדיכם יעשו, אל תעשו אותו לידם".

חילקו אהבה

ד"ר הולצמן אומר, שלסבא וסבתא פחות חשוב לעסוק במשמעת מאשר להורים, ולכן הם מלאים באהבה ללא תנאי לנכדיהם. כך, הם יכולים להעביר לנכדים מסרים חיוביים על משפחה.

לכו על ספרים

אחת הפעולות המשמעותיות והמשפיעות ביותר שאתם יכולים לעשות עבור נכדיכם היא לכבות את הטלוויזיה ולהסביר את חשיבותם של ספרים. "טלוויזיה מושכת את תשומת ליבנו מכל שאר הדברים בעולם – ולרוב אנחנו בכלל לא שמים לב לכך", מתלונן ד"ר הולצמן. "על ידי קריאה, הקראה, פתירת תשבץ ומשחקי מילים, אתם מראים לנכדים שספרים הם חשובים ושלשפה יש הרבה כוח". אם תגרמו לנכדים שלכם לאהוב לקרוא, ביטחונם העצמי יגבר וציוניהם יעלו.

קחו אותם לעבודה

אם אתם עדיין עובדים, יהיה נחמד לקחת את הנכדים איתכם לעבודה. כך, תוכלו לתת להם טעימה מעולם המבוגרים. בטי קריצ'ן לוקחת את נכדה בן ה-6 איתה למשרד. "כך הוא לומד מהי סבלנות", מספרת בטי. "הוא לומד שצריך להיות בשקט כשסבתא עסוקה". אם אתם פנסיונרים, ואתם מתנדבים במוסד כלשהו, תוכלו להקנות לנכדיכם ערכים של התנדבות ותרומה לקהילה.

עבדו על עצמכם

חישבו כיצד אתם מתנהגים לאנשים אחרים ביומיום: האם אתם כועסים על מלצרית במסעדה ששכחה להביא משהו? האם אתם מתעצבנים כשלא נתנו לכם את ההנחה הרשומה? ילדים מזהים התנהגות לא יפה. "אם אתם רוצים שנכדיכם יהיו אנשים אדיבים, מתחשבים ונעימים, הדגימו בפניהם את התכונות הללו", מסביר ד"ר הולצמן. "הפגינו סבלנות וחוש הומור, וכך יתנהגו גם נכדיכם כשיקלעו למצב כזה בעתיד."

היזהרו מרכילות

"ילדים נוטים להיעלם ברקע. אנחנו חושבים שהם לא מקשיבים, אבל הם שומעים הכל", מזהיר ד"ר הולצמן. לכן, שימו לב כאשר אתם מדברים בגנותם של אנשים אחרים, ובמיוחד הורי הנכד, כאשר הוא בטווח שמיעה. "אם אתם מרכלים על שכן שאתם לא אוהבים, או אומרים דברים שליליים על המחותן/הכלה שלכם, שהם בעצם אביו/אימו של נכדכם, הילד עלול לשמוע זאת. שליליות מעודדת שליליות, וזה הדבר האחרון שאתם רוצים שנכדכם ילמד מכם."