עובד זר

 

עובד זר לטיפול סיעודי

העסקת עובד זר לטיפול סיעודי הינו  פיתרון מצוין להורים קשישים  ולכל אדם אחר הזקוק להשגחה ועזרה סיעודית. אנשים רבים הנזקקים לעזרה סיעודית נדרשים לטיפול צמוד, במקרים רבים טיפול של 24 שעות ביממה, כאשר עזרה כזו בדרך כלל מצריכה מגורים של המטפל בביתו של המטופל.

הנוכחות של עובד סיעודי עם קשיש או נכה, נותנת למשפחה את השקט הנפשי הדרוש ועצם הידיעה שיקירם נמצא תחת טיפול מסור ומקצועי, ומשחררת את בני המשפחה להמשיך בשגרת יומם ללא דאגות.

כאשר בן משפחה זקוק לטיפול סיעודי קבוע במשך כל או רוב שעות היום, העסקת מטפלת ישראלית כמעט ואינה אפשרית – עובדים ישראלים אינם מוכנים לעבוד בעבודה קשה זו – ולכן הפתרון האפשרי היחיד הינו העסקת עובד זר סיעודי.

כמעט כל אדם מכיר את המקרה בו הורה, סבא או סבתא מגיעים לגיל מבוגר ונזקקים לעזרה צמודה יותר ויותר. גם אם אדם קשיש לא נזקק לטיפול רפואי צמוד, ייתכנו מצבים בהם גילו המבוגר כבר לא מאפשר לו לעשות את מטלות הבית השוטפות וגם לא לטפל בעצמו באופן ראוי. אופציה אחת היא בתי אבות או דיור מוגן לגיל הזהב, אך במידה והמשפחה או הקשיש לא מעוניינים בהעתקת המגורים, הפתרון המתאים ביותר להמשך טיפול בבית הוא מטפל צמוד שיתגורר בביתו של המטופל.
מרבית העובדים הזרים הסיעודיים מסוגלים לתת טיפול בסיסי ולספק השגחה צמודה וראויה. במידה ונדרש טיפול רפואי המצריך הכשרה ספציפית, ניתן למצוא עובד זר סיעודי שעבר הכשרה מתאימה ובעל ידע רפואי מתאים.

העסקה של עובד זר לצרכים סיעודיים יכולה להיות לתקופה בלתי מוגבלת, בדרך כלל במקרה של קשישים או נכים, ולעתים מדובר בעזרה סיעודית לתקופה מוערכת וידועה מראש, כמו במקרים של מחלה או טיפול אחרי ניתוח, תאונה וכו'.

במקרים בהם אין בן משפחה הפנוי לטיפול צמוד והעסקה של עובד ישראלי יקרה מדי, עובד זר יכול לעבור להתגורר בביתכם ולעזור בכל פעולות היום יום, החל מקניות במכולת, ניקיונות בבית, הכנת אוכל, עזרה ברחצה/אמבטיה, נתינת תרופות וכל דרישה אחרת.

ההחלטה על העסקת עובד זר סיעודי לטיפול ביקירכם מכל סיבה שהיא, היא החלטה חשובה. בכל זאת מדובר באדם זר שישהה בביתו של המטופל ולכן יש לבחור את העובד/המטפל בקפידה. מעבר לבדיקה האם העובד בעל הכשרה מתאימה לטיפול הספציפי בקשיש או בנכה, חשוב לבדוק התאמה אישית מבחינת שפה. רוב העובדים הזרים דוברים עברית, אך במידה והמטופל דובר שפה זרה, יש למצוא עובד זר שדובר את השפה ולהבטיח תקשורת טובה. רק כאשר תרגישו כי בחרתם באדם הנכון לטיפול ביקירכם, תוכלו לישון בשקט בידיעה שיש מי שמטפל בו. ברוב המקרים בחירה והעסקה של עובד זר תבוצע בעזרה של חברת סיעוד, שתפקידה למצוא עבור המשפחה והמטופל את העזרה המתאימה ביותר שתענה על הצרכים.

יש לזכור כי ניתן להעסיק עובדי סיעוד זרים רק במידה ויש אישור העסקה של ביטוח לאומי / משרד התמ"ת – העסקת עובדים זרים בניגוד לחוק הינה עבירה פלילית ויכולה לגרום להטלת קנס כבד ואישום בבית משפט.

המאמר נכתב על ידי: רשת גיל הזהב בשיתוף מרכז מידע גיל הזהב