פעילויות פנאי עם הנכדים

 

פעילויות פנאי עם הנכדים

אחד היתרונות הגדולים ביותר בלהפוך לסבא או סבתא הוא, שאפשר לעשות הרבה דברים כיפיים עם הנכדים. הרבה סבים וסבתות מאוד אוהבים ליהנות עם נכדיהם, דווקא משום שאולי הם מרגישים שלא הצליחו להיות מספיק זמן עם ילדיהם שלהם.

כשילדיכם גדלו, היו לכם הרבה דאגות על הראש וודאי הרבה לחץ. היו לכם חשבונות לשלם, מקרי חירום בלתי צפויים לטפל בהם, קריירה לקדם ולהצליח בה וכדומה. החיים התגלגלו מהר ולפני שהספקתם למצמץ – הילדים שלכם בעצמם הפכו להיות הורים לילדים. כעת, כשאתם כבר אחרי הכל, אתם וודאי יותר מסודרים בחייכם. טיפסתם בסולם הקריירה, שילמתם על הבית, למדתם שיעורים חשובים בהתנהלות כלכלית נכונה, ולמדתם מה באמת חשוב בחיים. עכשיו זה הזמן לעשות חיים משוגעים עם הנכדים!

הפעילויות שאתם יכולים לעשות עם הנכדים שלכם תלויות במספר גורמים. מה אתם אוהבים לעשות? מה הם אוהבים לעשות? בני כמה הנכדים? שאלו את עצמכם את השאלות הללו בבואכם לבחור פעילויות שיתאימו ויסבו הנאה לכולם.

לדוגמא: ילדים קטנים בגילאי 2-3 שנים, יהנו ממשחקים פשוטים כגון "קוקו" או מחבואים; תוכלו לקחת אותם לגן החיות ולהסביר להם על החיות השונות, או להשפריץ מים בבריכת השחייה. ילדים גדולים בני 10 ומעלה, לעומת זאת, ישתעממו בגן חיות ויעדיפו ללכת לקניון, לאכול בחוץ ולראות סרטים בקולנוע. לכן, נסו להבין מה הנכד אוהב, ולמצוא נקודות השקה לכך במה שאתם אוהבים לעשות, וכך לשלב את שתי הפעילויות לכדי פעילות אחת.

הנכדים הקטנים באו לישון אצלי. איך מעסיקים אותם כל כך הרבה זמן?

נכון, לילדים קטנים בגילאי גן או תחילת בית הספר יש סבלנות מוגבלת והם משתעממים מהר. לכן, אם אתם הולכים לבלות מספר שעות או ימים איתם, חשבנו שכדאי לצייד אתכם ב"מחסן פעילויות", זמינות וזולות (לרוב הן לא עולות כלל), כדי שתוכלו להעסיק אותם וגם ליהנות מזמן איכות איתם.

  1. שיתלו יחד צמחי תבלין או ירקות בגינה או בעציץ. הילדים יוכלו לצבוע את העציץ ולבדוק איך גדל הצמח בכל פעם שיבואו לבקר אתכם. בנוסף, קנו להם בקבוקי ספריי, מלאו אותם במים ולמדו אותם להשקות את הצמחים.
  2. לכו לטייל על שפת הים. הילדים יוכלו לאסוף צדפים ואבנים, וכשתחזרו הביתה תוכלו להכין מהם מחרוזות, מוביילים או עבודת הדבקה.
  3. הכינו עוגיות. תוכלו ללוש יחד את הבצק, לחתוך את העוגיות בצורות בעזרת חותכי עוגיות ולבסוף לזלול את הכל.
  4. למדו את הנכדים לדפוק מסמרים בעץ (בזהירות כמובן). אחרי שהעץ מלא במסמרים, אפשר להעביר דרכם חוט צמר וליצור צורות.
  5. לכו לטייל ברחוב וציירו בגיר על המדרכות. הילדים יוכלו להמציא משחק "מצא את המטמון" ולשחק בו איתכם.
  6. חיזרו לשורשים – קראו ספרים עם הילדים, הקריאו להם ותנו להם להקריא לכם.
  7. ערכו הצגה. ודאי יש בבית בגדים שאף אחד לא לובש. תנו לילדים להמציא סיפור, להתלבש ולבסוף להופיע מולכם. או לחלופין, השתתפו גם אתם בהצגה (אולי בתור "המספר") והציגו את ההצגה לאמא ואבא.
  8. הכינו ספר תמונות. קנו אלבום ריק, הדביקו בו יחד עם הנכדים תמונות משותפות שלכם, וקשטו בגזרי עיתונים או במדבקות כיד הדמיון הטובה.
  9. תאמו ביקור עם תחנת כיבוי האש הקרובה אליכם. תתפלאו לראות כמה הקטנים מתלהבים ממשאית אדומה גדולה...
  10. קחו אותם לדוג. אם תעלו דג בחכתכם, תוכלו לתת לילדים לשחרר אותו בחזרה; או לקחת אותו הביתה ולבשל אותו עבורם.

הכי חשוב הוא להתחיל לעשות פעילויות עם הנכדים מוקדם בחייהם ככל האפשר, וכך תניחו את אבן היסוד לפעילותכם המשותפת לאורך חייהם, לא משנה באיזה גיל הם יהיו. בהצלחה!