צחוק בריא לבריאות

 

צחוק בריא לבריאות

אין מחקר אחד בנושא צחוק שלא הצליח להראות, פעם אחר פעם, כי צחוק בריא לבריאות. יתרונות הצחוק הם רבים ושונים, החל בחיזוק המערכת החיסונית דרך הפחתת דחפי אכילה פתאומיים וכלה בהעלאת סף הכאב. היום כבר משתמשים בצחוק כאמצעי ריפוי של ממש, בעזרת ליצנים רפואיים ותרפיית הומור, אשר בין היתר מסייעים לחולים להחלים מהר יותר.

להומור יתרונות רבים העוזרים גם בהפחתת מתח נפשי. הנה כמה מהם:

1. הורמונים - צחוק מפחית את רמת ההורמונים הגורמים למתח נפשי, דוגמת קורטיזול, אפינפרין (אדרנלין), דופאמין ועוד. כמו כן הוא מעלה את רמת ההורמונים אשר תורמים לבריאות, כדוגמת אנדורפינים. הצחוק מגביר את יעילותם של תאי T, שתפקידם בין השאר הוא להרוג תאים סרטניים ולפעול במערכת החיסון של הגוף. משמעות הדברים הללו היא מערכת חיסון חזקה יותר, ופחות ביטויים פיזיים של מתח.

2. תחושת שחרור – האם הרגשתם פעם שאתם חייבים לצחוק – אחרת תבכו? האם, לאחר הצחוק הזה, הרגשתם נקיים ומטוהרים מבפנים? צחוק מהווה שחרור פיזי ויחד עם זאת שחרור רגשי.

3. התעמלות פנימית – צחוק גדול וטוב, שבא מהבטן ומהלב, תורם לאימון של הסרעפת, ואפילו מפעיל את שרירי הכתפיים. לאחריו השרירים נרגעים ומתרפים. שלא לדבר על ההתעמלות שהוא מספק עבור הלב.

4. הסחת דעת – צחוק מוליך את המיקוד שלנו הרחק מרגשות של כעס, אשמה, מתח, עצב ורגשות שליליים אחרים. הוא עושה זאת טוב יותר ממסיחי דעת אחרים.

5. פרספקטיבה – מחקרים הוכיחו, כי תגובתנו לאירועים מלחיצים מתייחסת אליהם כ"מאיימים" או "מאתגרים". הומור נותן לנו פרספקטיבה קלילה יותר, ולכן עוזר לנו להתייחס לאירועים כ"מאתגרים" יותר מאשר כ"מאיימים" – ומכך פחות שליליים.

6. יתרונות חברתיים – צחוק מקשר אותנו לאחרים, והוא גם מדבק. לכן, אם אנחנו מביאים יותר צחוק אל חיינו, סביר להניח שנעזור גם לסובבים אותנו לצחוק יותר. על ידי הרמת מצב רוחם של אלה שסביבנו, אנו עוזרים להם להוריד את המתח שהם חשים, וכך משפרים גם את האינטראקציה החברתית שלנו איתם וגם מורידים את רמת המתח שלנו עצמנו.

הצחוק אינו עולה כסף. הוא נוח לשימוש, נמצא בכל מקום ותורם בכל כך הרבה דרכים. אז איך נוכל להשיג הרבה ממנו?

1. טלוויזיה וסרטים – הבידור הכי נפוץ והכי נגיש הוא הטלוויזיה וסרטי הקומדיה. לא חסר מהם אף פעם. אז במקום לראות מהדורות חדשות מדכאות או תוכניות ריאליטי רדודות, כדאי לנו יותר להתרווח מול קומדיה מצחיקה באמת כל אימת שאנו חפצים באתנחתא קומית מחיי היומיום.

2. צחוק עם חברים – ללכת עם חברים לסרט מצחיק או להופעת סטנד-אפ היא דרך מצוינת להביא עוד צחוק לחיים שלנו. האפקט המדבק של הצחוק בין החברים משמעו שנצחק הרבה יותר מאשר התכוונו מלכתחילה או מאשר היינו צוחקים אילו היינו הולכים לבד. אירוח חברים גם הוא תפאורה נהדרת לצחוק ולתחושה מרוממת.

3. לזייף עד שזה נהיה אמיתי – גם בצחוק מלאכותי קיימים היתרונות שבצחוק אמיתי, לכן נשתדל לחייך יותר, וגם לזייף צחוק לפעמים, עד שהזיוף יהפוך לצחוק אמיתי.

4. למצוא הומור בחיים שלנו – במקום להתלונן על החיים ולבטא תסכולים לגביהם, כדאי שננסה למצוא בהם את הפן המצחיק והמשעשע. לעיתים דווקא התסכולים הגדולים ביותר הם המגוחכים ביותר, ואם נסתכל עליהם בדיעבד נצחק עליהם. אז למה לא לצחוק עליהם כבר עכשיו? כדאי לנו לחשוב עליהם כעל סיפור ששמענו שקרה למישהו אחר, וכך נוכל לצחוק עליהם. גישה יותר קלילה ועליזה לחיים תגרום לאירועים שליליים להפוך פחות שליליים ולאפקטים הבריאותיים של הצחוק להשפיע יותר.