קטרקט

 

קטרקט

קטרקט הוא הגורם מספר אחת לעיוורון בעולם כיום. קטרקט הוא גם בין הגורמים לראייה לקויה, בעיקר אצל מבוגרים. בשנים 2005-2008, ממשלת ניו זילנד לבדה הוסיפה לתקציב הבריאות שלה 17 מיליון דולר לביצוע 7500 ניתוחי קטרקט! בארה"ב,דווחו בעיות ראייה הקשורות בגיל אצל 42% מהאנשים בגילאים 52-64, אצל 60% מהאנשים בגילאי 65-74, ו-91% אצל אנשים בגילאי 75-85.

כל זה אומר דבר אחד פשוט – קטרקט הוא דבר נפוץ ומסוכן. ואם אתם קוראים את הכתבה הזאת, יכול מאוד להיות שיש לכם קטרקט. בדקו את הראייה שלכם ואל תזניחו. מבוגרים רבים נופלים ומועדים – דבר היכול להוביל לשברים ואף למוות – וכל זה היה יכול להימנע אולי בעזרת ראייה טובה יותר.

אז מה זה בעצם קטרקט?

המילה קטרקט מגיעה מן המילה הלטינית "קטרקטה", שמשמעותה מפל מים. מים שזורמים במפל נראים לבנים, ומכך ההקבלה לכיסוי הלבן שמכסה את העין. כשיש קטרקט, העין נהיית "מעוננת" – קצת כמו כשמסתכלים במראה מלאת אדים באמבטיה.

קטרקט גורם לערפול הראייה. הוא מתאפיין באיבוד ראייה הדרגתי. היקפו של איבוד הראייה תלוי מגודלו ומיקומו של הקטרקט. לקטרקט יכולים להיות צבעים שונים – החל מצהוב חיוור שמשמעותו ערפול קל, ועד לצבע חום, שמשמעותו איבוד ראייה משמעותי ואף עיוורון.

הבעיה בקטרקט היא, שבגלל שהוא מתפתח לאט, האדם לעיתים לא מודע בכלל לעובדה שראייתו מדרדרת. לאחר שמוסר הקטרקט בניתוח, אותו אדם מרגיש כאילו מישהו "ניקה את החלונות", משום שפתאום הוא רואה את העולם בבהירות.

מהם הגורמים לקטרקט?

קטרקט מתפתח בדרך כלל בשל הזדקנות, אך ישנם גורמים רבים שיכולים לתרום להיווצרותו. רוב המומחים בנושא מסכימים על כך שהגורם הביו-כימי לקטרקט הוא חוסר היכולת לשמור על ריכוז ברמה נורמלית של סידן, אשלגן ונתרן בתאים של העין.
1. קרינה – מחקר שנעשה בקרב טייסים באיסלנד מצא, כי לטייסים, שבאופן טבעי נחשפים לאור השמש בכמות מרובה, סיכוי של פי 3 לפתח קטרקט מאשר לאנשים שאינם טייסים. כמו כן, קטרקט נפוץ אצל אנשים שעובדים בשמש ואצל אנשים שנחשפים לקרני אינפרא-אדום כגון מנפחי זכוכית. הפיתרון: כאשר אתם יוצאים החוצה, דאגו להצטייד במשקפי שמש אשר מגינות מפני קרני UVA ו-UVB. גם כובע רחב שוליים יעשה את העבודה.

2. עישון – על כך אין מה להכביר מילים. עישון מזיק בכל דרך אפשרית.

3. פציעה – פציעה בעין או חדירת גוף זר לעין עלולים לגרום להיווצרות קטרקט.

4. חוסר בויטמינים – למשל, חוסר בויטמין 2B עלול לעודד קטרקט.

5. השמנה – לאנשים הסובלים מהשמנה יש סיכוי של פי 2 לפתח קטרקט מאשר לאנשים בריאים במשקל נורמאלי.

6. סכרת מסוג 2 – לסכרתיים יש יכולת פחותה יותר לעבד פחמימות. כך, רמות גבוהות של סוכר (גלקטוז) מצטברות בעין, והן צורכות יותר מים. תופעה זו יכולה להוביל להיווצרות קטרקט.

7. תרופות – תופתעו לדעת שישנן תרופות שעלולות לגרום קטרקט. בתוך אלה נכללות תרופות קורטיקוסטרואידיות (נגד אסתמה, אלרגיות, אקזמות וכו'); תרופות נגד שיגדון (דלקות פרקים); תרופות להפרעות פסיכיאטריות שונות; אמיודארון (לטיפול בהפרעות קצב בלב); ותרופות להפחתת כולסטרול. חשוב מאוד להתייעץ עם רופא לפני שמחליטים אם לקחת תרופות כאלה או להפסיקן.

8. רעלים סביבתיים – חשיפה סביבתית למתכות כבדות יכולה להוביל להיווצרות קטרקט. קדמיום, נחושת, עופרת, ברזל וניקל – כולם נמצאו בעיניים שפיתחו קטרקט. 

שימו לב: המידע שניתן כאן אינו מידע רפואי, ואינו בא להמליץ על נקיטת פעולה זו או אחרת. יש להיוועץ ברופא בכל מקרה או חשד לקטרקט.