שיטת נוירו-יפרה

 

שיקום יום בקהילה בשיטת נוירו-יפרה

בישראל לוקים בשבץ מוחי כ-15,000 איש בשנה. רבע מהנפגעים הם עד גיל 64, ושלושת הרבעים הנותרים הם מבוגרים מעל גיל 65. מתוך אלו, בין רבע לשליש נפטרים במהלך החודש הראשון שלאחר האירוע, רבע נוסף שורדים את האירוע ללא פגע והרבע האחרון (כ-2,500 איש) נזקקים לטיפול שיקומי.

ג'וזף גליקמן, קשיש יהודי מסן דייגו, לקה באירוע מוחי קשה בהיותו בן 85. למרות שנאמר לו כי אין סיכוי שיוכל אי פעם לקום מכסא הגלגלים שלו, משום שאיבד את שיווי משקלו, החליט גליקמן לא לוותר. אחות שטיפלה בו סיפרה לו על פיזיותרפיסט שמתמחה בשיקום לאחר אירוע מוחי, בשיטה חדשה, והוא הגיע אליו לטיפול. בסוף התהליך, לא רק שגליקמן חזר ללכת, הוא אף קיבל את רישיון הנהיגה שלו בחזרה.

המטפל של גליקמן היא ד"ר ארתור לופשה, פיזיותרפיסט שהתמחה בשיטת נוירו-יפרה (Neuro-IFRAH - Integrative Functional Rehabilitation and Habitilitation). נחישותו של גליקמן, שיטת הטיפול הייחודית, וכן מסירותו של ד"ר לופשה הם אלו שגרמו להצלחתו המסחררת של הטיפול. גליקמן וד"ר לופשה החליטו "לעשות עלייה" לשיטת נוירו-יפרה, על מנת שהציבור בישראל יוכל להנות מיתרונותיה.

מהי שיטת נוירו-יפרה? ובכן, זוהי שיטה שיקומית שפיתח מרפא בעיסוק בשם ואליד אל עבודי, אמריקאי ממוצא עירקי, מתוך שיטת השיקום "בובאט". השיטה מאבחנת ומאתרת מרכיבים לקויים או חסרים בתנועתיות הגוף, ומתאימה להם דרך טיפול ייחודית. המטפל חותר להשמדת דפוסים ותבניות מסויימים אצל המטופל, ובד בבד לפיתוח התנהגויות מוטוריות ופונקציונליות אחרות אצלו. המטרה היא להשיב תפקודים שנפגעו בעקבות האירוע המוחי וליצור תפקודים חדשים.

באוגוסט האחרון הסתיים קורס ההסמכה החמישי לטיפול בשיטה, אשר התקיים במרכז ההשתלמויות ע"ש גליקמן בתל השומר במימון קרן גליקמן. את הקורס מעביר ד"ר לופשה יחד עם ברנדה סיימון, מרפאה בעיסוק ומדריכה מוסמכת לשיטה.

צוות של משרדי הבריאות והרווחה ועמותת אשל (האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הזקן בישראל) פיתח מודל משולב של מרכז שיקום לנפגעי אירוע מוחי, שפועל ליד מרכז יום לקשיש, ובכך מאפשר למטופליו ליהנות משירותיו של מרכז היום (הסעות, ארוחות ופעילות חברתית). מרכז "סב-יום" שבעמק יזרעאל הוא דוגמא מצוינת לפעילותו של מודל כזה, והוא משמש מקור לימוד לבניית מרכזים נוספים.

מרכז נוסף הוקם גם בקריית ביאליק, ובתרומת קרן גליקמן נרכש עבורו ציוד מתקדם. הציוד כולל בין היתר מערכת "מציאות מדומה", אשר מסייעת באימון הגוף ובשחזור תפקודים שנפגעו בעזרת משחק, וכמו כן מכשיר "טטרקס" המאבחן הפרעות ביציבות ומשפר שיווי משקל בעזרת תרגול וביו-פידבק. ביוני האחרון נפתח המרכז וקלט לתוכו כ-20 אנשים, רום מעל גיל 65, הזקוקים לשיקום.

בקרוב תקים אשל מרכז שיקום נוסף ליד מרכז יום ברמת גן, והיד עוד נטויה.