שירותים קהילתיים

 

                 

מרכזי קשת בקהילה הם:

  • מרכז יום צהלון לתשושים ולתשושי נפש, ביפו.
  • מרכז יום אביבים לתשושים, ברמת אביב.
  • מרכז רב-שירותים אביבים לעצמאיים, ברמת אביב.
  • מרכז שירותי גונדה לעצמאיים, ביד אליהו.
  • מועדון ליוצאי אתיופיה.
  • מרפאת שיניים קהילתית בצהלון.

 

מרכזי היום - מענה רגשי, מסור ואמפתי לקשישים

מרכזי היום מהווים מסגרת המספקת לקשישים התשושים ותשושי הנפש מענה למכלול גדול של צרכים טיפוליים, חברתיים ותעסוקתיים. יותר מהכול, המרכזים מספקים תוכן, עניין, משמעות, תחושת ערך עצמי וסיבה לקום בבוקר. לקשישים יש הסעה מביתם למרכז היום ובחזרה, ברכב המתאים למצבם הפיזי.

המרכזים מספקים לקשישים שירותים שונים, כמו ארוחות חמות, פעילויות חברתיות, תעסוקתיות וטיפוליות – לפי תכנית טיפול פרטנית – וקבוצת תמיכה. גם בני המשפחה מקבלי הדרכה על השינויים המנטליים שעובר הקשיש.

מרכזי היום של קשת מוכרים כשירות בסל השירותים במסגרת חוק ביטוח סיעודי לטיפול בתשושים ובתשושי נפש. זכאות לקבלת שירות במרכז נקבעת על ידי ועדה מקומית לעניין חוק הסיעוד. ניתן להגיע למרכזי היום גם באופן פרטי.


 

מרכזים רבי-שירותים – מוקד למפגשים חברתיים ותרבותיים

מועדונים המיועדים לאוכלוסייה מבוגרת ועצמאית, הפתוחים משעות הבוקר ועד שעות הערב ומציעים למבקרים מגוון רחב של חוגים, כגון: מחשבים, שפות, ריקוד, התעמלות לחיזוק העצם, אמנות, ועוד.

החוגים ברמות שונות ומתאימים לאוכלוסייה הטרוגנית מבחינת גיל, מוצא, השכלה, הכנסה וכדומה. בנוסף להיותם מוקדים למפגש חברתי, החברים יכולים לקבל כרטיסים להצגות, למופעים ונהנים מטיולים במחירים מסובסדים.

המרכז הוא עוגן מבחינת הקשישים, מקנה להם קבוצת השתייכות, שמוציאה אותם מבדידותם. רבים מהם בוחרים לקחת חלק בפעילות התנדבותית במקום עם אוכלוסיית התשושים ותשושי הנפש.

המועדונים נוסדו על ידי תורמים ביוזמת עיריית תל אביב-יפו. כל הפעילויות נעשות בשיתוף פעולה עם העירייה, עם אשל-ג'וינט ישראל ועם גופים אחרים.

 

קהילות תומכות – הנגשת שירותים טכניים ורפואיים לקשישים

בבסיס הקמת מערך הקהילות התומכות עומדת השאיפה לסייע לקשיש להישאר בקהילה ככל האפשר. הקהילות התומכות נותנות מענה לצורך להנגיש שירותים טכניים ורפואיים לקשישים שאינם יכולים לעשות זאת בכוחות עצמם.

קהילה תומכת מאפשרת לקשישים לקבל לחצן מצוקה, המחובר למוקד 24 שעות ביממה, וכן מענה מידי לקשת רחבה של בעיות בבית, טכניות, רפואיות ואחרות.

בכל שכונה מתמנה אב קהילה, שהוא איש הקשר של הקשיש. חברי הקהילה התומכת יכולים להצטרף לפעילות המתקיימות במועדונים השונים ונהנים גם מפעילות נפרדת במועדים קבועים. בכל קהילה כ-200 בתי אביב.

השירות כרוך בתשלום דמי מנוי, בהתאם למצבו של הקשיש.

 

תכניות לקידום בריאות

במסגרת תכנית זו שמים דגש על העלאת המודעות בקרב הקשישים למשמעות ולחשיבות של ביצוע פעילות גופנית בגיל השלישי. הקשישים נהנים מסדנאות והרצאות בנושאי בריאות, תזונה נבונה ומניעת סיכונים.