שפעת החזירים

 

שפעת החזירים – מיתוסים מול עובדות

שפעת החזירים היא נושא חם ורועש בתקשורת בארץ ובעולם, אשר מעורר באופן טבעי שאלות רבות. עכשיו גם נוספה לכך השאלה "האם להתחסן?". בשל חוסר מידע או חוסר הבנה, נוצרים מיתוסים שונים והשאלות נותרות ללא מענה. החלטנו לעשות סדר בנושא אחת ולתמיד, כדי שלא יישארו לכם שאלות בלתי פתורות.

חשוב לזכור: גם מיתוסים הם אחרי הכל דעה, ולכל דעה יש דעה מנוגדת. הכתבה שלהלן אינה מחליפה בשום אופן התייעצות עם רופא מומחה, באם חליתם בשפעת!

מיתוס: שפעת החזירים אינה איום ממשי. היא רק מהומה תקשורתית.
אמת: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הצהיר לאחרונה כי המגיפה העולמית 1N1H, היא שפעת החזירים, היא לא פחות ממקרה חירום לאומי. על פי ארגון הבריאות העולמי, עד כה נרשמו 414,000 מקרים של שפעת החזירים בעולם, מתוכם כ-5000 מקרי מוות. בנוסף לכך, מקרים רבים של השפעת אינם מדווחים או אינם מאובחנים ככזו. אז לא, זוהי אינה מהומה תקשורתית.

מיתוס: שפעת החזירים היא בלתי נמנעת ואי אפשר לעצור אותה.
אמת: נכון, כבר בלתי אפשרי לעצור את התפרצות המחלה, משום שזה כבר קרה, אך היום ניתן להגביל את התפשטות הווירוס וכך למנוע את הסיכונים שבהידבקות. לכן ממליצים על התחסנות בפני שפעת החזירים.

מיתוס: עדיף לתת לגוף לחסן את עצמו בפני השפעת מאשר לקבל חיסון בזריקה.
אמת: הדרך הטובה ביותר להתחסן בפני השפעת היא על ידי קבלת חיסון בזריקה, כך טוענות הסמכויות הרפואיות. מחלת השפעת משנה את עצמה מעונה לעונה, ולכן כדי להימנע משפעת החזירים יש להתחסן נגדה. כל זה טוב ויפה, עד שיגיע סוג אחר של שפעת - שגם עבורו סביר להניח שימצא חיסון.

מיתוס: החיסון נגד שפעת החזירים אינו בטוח משום שהוא בשלבי ניסוי.
אמת: החיסון נגד שפעת החזירים קיים כבר 20 שנה בתור חיסון לשפעת עונתית, והוא קיים לשימוש בטוח כבר שנים. על פי האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים, עדיף להשתמש בחיסון הזה ולא לקחת תרופות טבעיות או הומאופתיות, דבר שעלול להיות מסוכן. הסיכון שבלחטוף את הווירוס כאשר לא מתחסנים גדול פי כמה מאשר כל סיכון קטן שעלול להיגרם על ידי החיסון עצמו.

מיתוס: אם קיבלתי חיסון לשפעת עונתית (רגילה), אני מחוסן גם נגד שפעת החזירים.
אמת:ההרכב של שפעת עונתית ושל שפעת החזירים שונה, לכן לכל אחת מהשפעות חיסון שונה. כדי להתחסן בפני שתיהן, יש לקחת עבור כל אחת את החיסון המתאים לה. זה לא מסוכן להתחסן לשתיהן בפעם אחת.

מיתוס: אם עובד בחברה או ילד בבי"ס חולה, צריך לסגור את המשרד או את ביה"ס כדי למנוע את התפשטות הווירוס.
אמת: סגירת משרדים או בתי ספר אינה משיגה דבר ופוגעת ביצרנות. שמירה על היגיינה אישית היא אחת הדרכים הטובות ביותר למניעת הידבקות. לכן אם אתם נמצאים במהלך היום במקום הומה, דאגו לשטוף ידיים במים וסבון, או בתכשיר היגיינה מבוסס-אלכוהול. כסו את הפה כשאתם משתעלים או מתעטשים והישארו בבית אם חליתם.

בסופו של דבר, אל תשכחו כי ההחלטה אם להתחסן או לא נתונה לשיקול דעתכם. ההחלטה צריכה להתבסס על התייעצות עם רופא, קריאת חומרים בנושא והבנת היתרונות והחסרונות שבכך. בואו נקווה שהשפעת הזו תחלוף במהירות, ושלא תצטרכו להסתובב עם אף אדום בחורף הזה. לבריאות!