תרפיה במוסיקה

 

תרפיה במוסיקה

תרפיה במוסיקה היא בעצם טיפול במוסיקה. זוהי שיטת טיפול קלינית, אשר משתמשת במוסיקה על מנת להשיג מטרות אינדיבידואליות במהלך טיפול. שאלות רבות עולות לפני ובמהלך הטיפול, ולכן ראינו לנכון להעלות כאן מספר שאלות ולהביא בפניכם את התשובות עליהן.

אז מה בעצם עושה מטפל במוסיקה?

כאשר מטפל במוסיקה מקבל לידיו חולה, הוא מעריך את מצבו הרגשי, את בריאותו הפיזית, את תפקודו החברתי, את יכולות התקשורת שלו ואת היכולות הקוגנטיביות שלו. כל זה נעשה על ידי בדיקת התגובות של החולה למוסיקה. המטפל מכין מפגשי מוסיקה על פי צרכי החולה, והם יכולים לכלול אימפרוביזציות במוסיקה, הקשבה למוסיקה, כתיבת שירים, דיון על מילות שירים, למידה דרך מוסיקה וכדומה.

למי מיועד הטיפול?

ילדים, מתבגרים, מבוגרים וקשישים, אשר חווים קשיים בבריאות הנפשית, קשיי התפתחות או בעיות למידה. הטיפול עוזר מאוד לחולי אלצהיימר ושאר מחלות המלוות להזדקנות. כמו כן - פגועי מוח, נכים, אנשים הסובלים מכאבים (כולל נשים במהלך לידה).

היכן עובדים מטפלים במוסיקה?

התרפיסטים עובדים בבתי חולים פסיכיאטריים, במוסדות שיקומיים, בבתי חולים, בתי אבות וכדומה. תרפיה במוסיקה אומצה בחום כשיטת טיפול במוסדות הגריאטריים של קשת – צהלון וגבעת השלושה.

מהי ההיסטוריה של תרפיה במוסיקה?

הרעיון להשתמש במוסיקה באמצעי ריפוי עתיק לפחות כמו אפלטון ואריסטו. אך רק לאחר מלחמות העולם החל להתפתח תחום זה כפי שאנו מכירים אותו היום. מוזיקאים הגיעו לבתי חולים על מנת לנגן לפצועי המלחמה, אשר סבלו מפציעות פיזיות ומטראומות. תגובותיהם המדהימות של הפצועים למוסיקה הובילו את הרופאים לדרוש להתחיל לשכור נגנים באופן קבוע. כך נוצר המקצוע, אשר בעקבותיו נכתבו תוכניות לימודים מתאימות להכשרת התרפיסטים. התוכנית הראשונה לתואר בתרפיה במוסיקה נפתחה באוניברסיטת מישיגן, ארה"ב, בשנת 1944.

מהן התפיסות המוטעות לגבי הטיפול?

- שעל מנת להשתתף בטיפול, על החולה להיות בעל יכולות מוסיקליות – לא נכון.
- שיש סגנון מוסיקלי ספציפי אשר תורם יותר לטיפול – לא נכון, משום שכל סגנונות המוסיקה יכולים להועיל, והשימוש בהם תלוי בנסיבות, בהעדפות החולה ובצרכי הטיפול.

מהם יתרונותיה של המוסיקה (גם לאנשים בריאים)?

המוסיקה מפחיתה מתח – בין אם על ידי ייצור אקטיבי של מוסיקה ( למשל תיפוף), או האזנה פסיבית למוסיקה לרגיעה. מוסיקה ממריצה פעילות ספורטיבית. כמו כן, מוסיקה מסייעת לנשים מסוימות במהלך הלידה.

כיצד מוסיקה עוזרת לחולים?

מוסיקה, בשילוב עם משככי כאבים, עוזרת להקל על כאב. כמו כן, היא מרוממת את מצב רוחו של החולה והינה נוגדת דיכאון טבעית. המוסיקה מעודדת פעילות לאלה הזקוקים לשיקום פיזי; היא מרגיעה ומעודדת הירדמות; מפיגה פחדים; והיא מרפה שרירים מתוחים ומרגיעה.

כיצד מיישמים תרפיה במוסיקה בבתי אבות?

מוסיקה עוזרת לקשישים לשמור על רמת התפקוד הפיזי, הנפשי, החברתי והרגשי. המוסיקה ממריצה את הפעילות החושית והמוחית ולכן משפרת את איכות חייהם של הקשישים.

מהו עתידה של התרפיה במוסיקה?

העתיד נראה מבטיח עבור שיטת הטיפול הזאת. מחקרים מוכיחים את יעילות השיטה בשיקום פיזי, ובטיפול במחלת האלצהיימר ובמחלות נוספות, ומראים כי היא אפקטיבית מאוד.