2016 יום המעשים הטובים

2016 "יום המעשים הטובים" במוסדות קשת 

"יום המעשים הטובים" במוסדות קשת: "הנתינה נעימה יותר מהקבלה..."

יום המעשים הטובים, שהתקיים במחצית החודש האחרון ברחבי הארץ, הורגש היטב גם במוסדות קשת. מתנדבים, בהם עובדים של ארגונים שונים, תלמידים ואפילו חיילים מארצות הברית באו להתנדב, לצבוע, לשתול ולעשות שמח לדיירים. אבל המיוחד הוא, שגם הדיירים בעצמם נרתמו לעשייה לטובת אחרים, כמפורט להלן:

במרכז הגריאטרי לה גרדיה צוין היום בהשתתפות עובדי בנק הפועלים וחיילים אמריקנים הלומי קרב, שהגיעו להתנדב בארץ. כולם יחד צבעו את האזורים הציבוריים במרכז, שתלו צמחים ואף שרו שירים לדיירים ושמחו אותם.

במרכז גונדה ביד אליהו התארחה מועצת התלמידים של בית הספר "גיבורי ישראל" לשולחנות עגולים ושיח בנושאי משחקי ילדות, אוכל אהוב בתור ילדים, מקצועות, ועוד. המשתתפים שוחחנו על הפערים בין הגילאים וכל צד למד על דברים שהשתנו במהלך השנים. "עלו דברים מקסימים", אומרת שירה לחמן-יחזקאלי, מנהלת המרכז. חברי מרכז גונדה יצאו להתנדב באשכול גני ילדים בשכונה. הקשישים הציגו את הסיפור "גלגולו של מעיל" ושוחחו עם הילדים על המשמעות של העברה דורית, שימור חפצים, תרומה והתנדבות. לאחר מכן ארזו יחד אריזות מזון לנזקקים, כאשר הילדים מוסיפים ציורים מפרי ידיהם וגם הופיעו בפני הקשישים. הפעילות התקיימה בו-זמנית בחמש כיתות גן באשכול השכונה.

ועוד במרכז גונדה, ממחלקת המזון של בית החולים איכילוב הגיעו מתנדבים להעביר סדנה על תזונה נכונה והכינו ארוחת צהריים משותפת עם באי המועדון. בנוסף לכך, לאורך כל היום היו במקום תלמידים מכיתה י"א מבית הספר אורט סינגלובסקי וסייעו במהלך פעילויות שונות, שתלו, ליוו קשישים, ועוד.

גם לגבעת השלושה הגיעו מתנדבים, והפעם מבנק הפועלים. הם שתלו צמחי תבלין, הכינו גינה נאה להנאת הדיירים ושימחו את הקשישים. הפעילות כולה הייתה מבורכת וגרמה לשמחה גדולה בקרב הקשישים והמתנדבים כאחד.

לצהלון הגיעו מתנדבים מגופים שונים, ביניהם צוות רב מקצועי מבית החולים איכילוב, עובדי אגף החנייה של עיריית תל אביב וגם מתנדבים מבנק דיסקונט, סניף דיזינגוף. בנוסף להם, הגיעו תלמידי בית ספר מיפו. המתנדבים הכינו תחפושות עם הקשישים, קיימו תחרות בינגו נושאת פרסים, קישטו את המקום לקראת פורים ושימחו את הקשישים. למועדון יוצאי אתיופיה הגיעו מתנדבים מקופת חולים כללית וחגגו מסיבת יום הולדת משותפת לחברים. היה כיבוד בשפע, בלונים וזיקוקין, שגרמו לקשישים התרגשות רבה. חלקם אינו יודע בכלל את יום הולדתו ועבור רבים אחרים זאת הייתה מסיבת יום ההולדת הראשונה בחייהם. במרכז היום צהלון 25 תלמידי בית ספר עירוני ה' מת"א יחד עם 15 עובדי עיריית ת"א (מחלקת חיובי ארנונה) קיימו פעילות מיוחדת. התלמידים תיעדו זיכרונות של קשישים, אספו מתכונים של חברי מרכז היום וצילמו את החברים מדברים למצלמה ליצירת קליפ. עובדי העירייה אפו עוגיות עם הקשישים להכנת משלוחי מנות לחברים וכן הקימו מיני בית קפה שבמסגרתו הגישו לחברים שתייה חמה ועוגות טעימות שהם הביאו עמם.


למרכז יום אביבים הגיעו חיילים מחיל המודיעין והשתלבו עם הקשישים בפעילויות השונות, ניהלו שיחות בקבוצות עם הקשישים וקיימו שירה בציבור. בנה של אחת העובדות – רויטל – שהוא ספר במקצועו הגיע גם הוא וסיפר את הקשישים.

הדיירים בכל המוסדות התרגשו מאוד מרוח הנתינה וההתנדבות ומהעשייה המשותפת. אך גם עבור המתנדבים הייתה זו חוויה מיוחדת, כפי שאמר אחד המתנדבים מעיריית תל אביב, שאמר: "הנתינה נעימה יותר מהקבלה" וביטא בזאת את דעתם של רבים מהמתנדבים.
וגם אירוע מיוחד לעובדי קשת.

צוות של 15 איש מכל הקשת הטיפולית של איכילוב, ובהם רופאים, פיזיוטרפיסטים, אחיות, עובדים סוציאליים, מרפאים בעיסוק, רוקחת וגם מנהל בית החולים פרופ' רוני גמזו הגיעו למוסד הגריאטרי צהלון לתרום מהידע ומהניסיון הטיפולי שלהם לעובדים.
במהלך היום הועברו הרצאות בתחום הפליאטיבי ומפגשי תמיכה בתחומים שונים, בהנחיית איש מקצוע מאיכילוב. זאת הפעם הראשונה, ש"ביום המעשים הטובים" הצוות המטפל זכה גם הוא למעשה טוב, ליום שכולו בשבילו ולמענו.

זוהר רז, מנהלת צהלון, אומרת, כי היא מקווה שזו תחילתה של מערכת יחסים מקצועית וחברית עם הנהלת איכילוב.
עובדי איכילוב התרשמו מאוד מהצוותים ואמרו שמעולם לא פגשו צוות כה מסור ומיומן וכי הם יצאו בתחושה שהם נתרמו יותר משתרמו.